ضابطه مندی کلید کاهش تخلفات کسب و کار های مجازی

عضو هیات علمی دانشکده ارتباطات دانشگاه سوره و مشاور آی تی وزارت آموزش و پرورش بر ضرورت ضابطه مندی کسب و کار های فضای مجازی تاکید کرد. تاریخ انتشار: ۱۲:۳۲ - ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - کد خبر: ۵۴۸۱۱۴

  1. چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸ ساعت ۱۲:۳۶ (۶ ماه،۳ هفته قبل)
ضابطه مندی کلید کاهش تخلفات کسب و کار‌های مجازی
به گزارش فرانگر

محمدرضا اسماعیلی عضو هیات علمی دانشگاه سوره و مشاور آی تی وزارت آموزش و پرورش خبرنگار با بیان اینکه کسب و کار های فضای مجازی موضوعی جدید و جذاب بوده و امروزه در محافل اقتصادی و جوانان بسیار مطرح است، گفت: ویژگی خاص این نوع کسب و کار ها از جمله سرعت در رسیدن به بهره وری جذابیت آن ها را دوچندان کرده است.

وی با تاکید بر اینکه کسب و کار های فضای مجازی از نظر فرآیند و عملیات منعطف است، افزود: در کسب و کار های فضای مجازی به جهت اینکه بسیاری از رویه های قبلی در کسب و کار ها از جمله داشتن سرمایه کلان، مجوز ها و ... لحاظ نمی شود سهولت رسیدن به بهره وری بیشتر است.

اسماعیلی با بیان اینکه در کسب و کار های جدید اینترنتی معادلات تخصصی و سنی شکسته شده است، تصریح کرد: البته که افراد متخصص در کسب و کار های جدید موفق هستند، اما باید بدانیم که هر سنی در این نوع کسب و کار ها حضور داشته و توفیقاتی را کسب می کنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در کسب و کار های فضای مجازی معمولا افراد زیادی درگیر نیستند به همین جهت هزینه ها در این بخش بسیار پایین است.

ایده و خلاقیت حرف اول را در کسب و کار های اینترنتی می زند

وی با بیان اینکه ایده و خلاقیت حرف اول را در کسب و کار های اینترنتی می زند، تصریح کرد: یکی از مهم ترین چالش های این نوع کسب و کار ها مبهم بودن صلاحیت افرادی که در راس این سرویس ها قرار می گیرند است.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه اعتماد به ارایه دهنده خدمات اینترنتی بسیار سخت است، گفت: در عین حال که این نوع کسب و کار ها منعطف هستند، اما اعتماد به آن ها از حیث سواستفاده های احتمالی بسیار سخت است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه جرایم گسترده ای نیز در قالب کسب و کار های مجازی رخ داده است، افزود: برای مقابله با این چالش بسیار بزرگ باید حکومت و حاکمیت ورود کرده و نسبت به نظارت های گسترده بر آن اقدام کنند.

قانون گذاری در حوزه کسب و کارهای اینترنتی لازم است

وی با تاکید بر اینکه کسب و کار های اینترنتی توانسته بسیاری از هزینه ها را در سطح کشور کاهش بدهد، افزود: بحث قانون گذاری و سیاست گذاری ها در این حوزه لازم است، زیرا بدون سیاست گذاری ها این رویه به خطا خواهد رفت.

اسماعیلی با بیان اینکه دولت باید تعیین کننده ارایه خدمات در بستر فضای مجازی باشد، گفت: ممنوعیت ارایه خدمات در بستر سرویس های خارجی یکی از راهکار هایی است که نظمی به حوزه کسب و کار های فضای مجازی می دهد.

وی با اشاره به تخلفات رخ داده در فضای مجازی در بستر کسب و کارها، افزود: در بستر کسب و کار های فضای مجازی تخلفات صرفا مالی نبوده و ابعاد آن به سمت تخلفات اخلاقی و فرهنگی نیز کشیده شده که شرط بندی ها نمونه آن است.

این استاد دانشگاه بر ضرورت ممانعت از هر نوع سواستفاده از فضای مجازی تاکید کرد و گفت: باید دولت با کنترل های منسجم از بروز تخلفات در حوزه های مختلف در فضای مجازی جلوگیری کند.