یک سوم از دانش آموزان وارد رشته فنی و حرفه ای و کار و دانش می شوند

مدیرکل آموزش های کار و دانش وزارت آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر حدود ۲۹ درصد دانش آموزان وارد رشته تجربی و حدود ۳۴ درصد دانش آموزان نیز وارد رشته فنی و حرفه ای و کار و دانش شده اند. تاریخ انتشار: ۰۱:۰۰ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - کد خبر: ۵۴۱۸۴۷

  1. جمعه ۲۵ مرداد ۹۸ ساعت ۰۱:۰۶ (۳ ماه،۴ هفته قبل)
یک سوم از دانش‌آموزان وارد رشته فنی و حرفه‌ای و کار و دانش می‌شوند
به گزارش فرانگر

مصطفی آذرکیش، مدیرکل آموزش های کار و دانش وزارت آموزش و پرورش خبرنگار اظهار داشت: دانش آموزان طبق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و نظام برنامه درسی ملی، پس از پایان دوره آموزشی عمومی پایه نهم وارد یکی از سه شاخه تحصیلی نظری، فنی و حرفه ای و یا کار و دانش می شوند.

وی ادامه داد: ورود دانش آموزان به این رشته ها و تنوع آن ها براساس برنامه درسی ملی، متناسب با نیاز جامعه و اقتضای زمان و امکان اجراست.

مدیرکل آموزش های کار و دانش وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آموزش و پرورش در حال مدیریت حوزه هدایت تحصیلی است گفت: در حال حاضر حدود ۲۹ درصد دانش آموزان وارد رشته تجربی، ۲۶ درصد وارد رشته علوم انسانی، ۱۰ درصد وارد ریاضی فیزیک و کمتر از یک درصد وارد رشته معارف شده اند.

وی افزود: حدود ۳۴ درصد دانش آموزان نیز وارد رشته فنی و حرفه ای و کار و دانش شده اند.

آذرکیش متذکر شد: تا زمانی که فرهنگ کار و کارآفرینی و بستر رونق تولید در کشور ایجاد نشود فرزندان ما فقط به تحصیل در رشته های پزشکی و نظری فکر می کنند.

وی با اشاره به اینکه راه برون رفت از این معضل در فصل سوم سند تحول بیان شده، مطرح کرد: طبق این سند بالادستی، آموزش و پرورش مهم ترین نهاد تعلیم و تربیت رسمی عمومی و متولی فرآیند تعلیم و تربیت شناخته شده، اما در عین حال بر مشارکت خانواده ها، سازمان های دولتی و غیردولتی و مشارکت اثربخش و موثر همه نهاد ها برای اصلاح این وضعیت تاکید دارد.

وی افزود: بر اساس فصل هشتم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، مشارکت جدی همه دستگاه ها و نهاد ها و به ویژه رسانه ملی ضروری است.

آذرکیش ورود دانش آموزان به رشته های فنی و مهارتی و هنرستان و بازار کار را مستلزم تقویت زیرساخت های حقوقی، اقتصادی و فنی کشور دانست و گفت: ما نیازمند تسهیلات و مشوق هایی در راستای مشارکت اثربخش همه دستگاه های دولتی و غیردولتی و خانواده ها هستیم.

همرسانی نوشتار: