شاهد بزرگ نمایی آمار مهاجرت نخبگان ایرانی هستیم

مشاور رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: با بررسی شرایط مهاجرت نخبگان ایرانی مشخص می شود که مقام نخست دنیا در تاریخ انتشار: ۲۲:۰۱ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - کد خبر: ۵۴۰۸۹۹

  1. یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸ ساعت ۲۲:۰۶ (۳ ماه،۳ هفته قبل)
شاهد بزرگ نمایی آمار مهاجرت نخبگان ایرانی هستیم
به گزارش فرانگر

حمید یزدانیان، مشاور رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خبرنگار با بیان اینکه مهاجرت نخبگان فی نفسه بد نیست، افزود: در مبانی دینی و روایی و همچنین قرآن داریم که زمین خدا وسیع است و اگر مشکل معیشتی دارید و یا اگر به دنبال کسب علم هستید، مهاجرت کنید.

وی افزود: زمانی مهاجرت منفی می شود که کسی که مهاجرت می کند، توجهش از سرزمین مادری دور شود و در حقیقت اتفاقاتی می افتد که توجه فرد معطوف به کشور مقصد می شود و کشور خود را فراموش می کند.

مشاور رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای ضمن اشاره به نظرات گوناگون جامعه شناسان در خصوص مهاجرت نخبگان اظهار کرد: یکی از نظریه هایی که می توان روی آن بحث کرد، نظریه دافعه و جاذبه است. بر اساس این نظریه، مهاجرت نخبگان به این دلیل صورت می گیرد که تعدادی جاذبه در مقصد و تعدادی دافعه در مبدا وجود دارد؛ بنابراین هر زمان جاذبه های مقصد بر دافعه های مبدا پیشی بگیرد، مهاجرت اتفاق می افتد و مهاجرت معکوس نیز زمانی اتفاق می افتد که جاذبه های مقصد جذابیت خود را از دست دهند.

وی در ادامه بیان کرد: طبق آمار منتشر شده، ۲۰۰ میلیون مهاجر وجود دارد و همانطور که از کشور های در حال توسعه به کشور های اروپایی مهاجرت صورت می گیرد از کشور های اروپایی نیز به سمت آمریکا مهاجرت انجام می شود. این میزان جمعیت حدود ۳،۲ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهد.

یزدانیان درباره جمعیت مهاجر در ایران نیز عنوان کرد: در مورد آمار ایرانیان خارج از کشور اتفاق نظر وجود ندارد، اما حدودا بین چهار الی پنج میلیون نفر جمعیت ایرانی خارج از کشور حضور دارد که تعدادی از آن ها افراد نخبه و اثرگذار محسوب می شوند و اگر در ایران حضور داشتند، می توانستند در حوزه های گوناگون تاثیر مثبتی داشته باشند.

وی بیان کرد: شرایط مهاجرت نخبگان ایرانی را که بررسی می کنیم، متوجه می شویم برخلاف مباحثی که مطرح می شود، مقام نخست دنیا را در زمینه مهاجرت در اختیار نداریم و در زمینه میزان مهاجرت نخبگان بزرگ نمایی شده است. البته باید این موضوع را نیز در نظر گرفت، خیلی از افرادی که از ایران می روند متوجه می شوند شرایط با آنچه در نظر داشتند متفاوت است و در حقیقت در جاذبه های کشور مقصد اغراق شده است.