سایه ی شوم سایه نویسی بر روی پایان نامه های دانشجویی

دانشگاه های معتبر برای ثبت پایان نامه در ایران داک مقاومت می کنند

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علم و فناوری اطلاعات ایران داک گفت: ۶۰ درصد دانشگاه ها اقدام به ثبت پایان نامه در ایران داک کردند و با ابراز تاسف باید گفت دانشگاه های معتبر در مقابل این قانون مقاومت می کنند. تاریخ انتشار: ۱۵:۰۴ - ۰۵ مرداد ۱۳۹۸ - کد خبر: ۵۳۶۶۱۱

  1. شنبه ۵ مرداد ۹۸ ساعت ۱۵:۵۶ (۶ ماه قبل)
سایه‌ی شوم سایه نویسی بر روی پایان نامه‌های دانشجویی / دانشگاه‌های معتبر برای ثبت پایان نامه در ایران داک مقاومت می‌کنند
به گزارش فرانگر

فرهاد شیرانی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علم و فناوری اطلاعات ایران داک، خبرنگار ابتدا به تشریح دلایل کپی کاری در حوزه پایان نامه نویسی پرداخت و گفت: در حوزه تهیه پایان نامه و گاه رساله، مسئله ای بنام سایه نویسی وجود دارد. بدین معنا که دانشجویان نوشتن پایان نامه را به افرادی دیگر واگذار می کنند و خود اساسا نقشی در آن ندارند و عدم حضور دانشجو در تهیه پایان نامه عملا فرصتی ایجاد می کند که بار علمی یا فعالیت دانشگاهی با خدشه مواجه شود

شیرانی در پاسخ به این سوال که چه میزان از پایان نامه ها دچار عارضه سایه نویسی هستند، اظهار کرد: متاسفانه آماری در این خصوص وجود ندارد که بیان کند چند درصد پایان نامه های دانشگاه با این مشکل مواجهند، اما می توان درباره پایان نامه هایی اظهار نظر کرد که در سامانه همانندجو ثبت شده اند و طبیعتا مشابهت یابی نسبت به آن ها اتفاق افتاده و لذا درصدی از مشابهت را به نمایش می گذارند.

وی با اشاره به پیش بینی قانون گذار برای گردآوری اطلاعات علمی پایان نامه ها تحت عنوان ایران داک، گفت: با استفاده از مجموعه اطلاعاتی ایران داک می توان در کشف تقلب های علمی استفاده کرد.

شیرانی گفت: حدود ۶۰ درصد دانشگاه ها اقدام به ثبت پایان نامه های خود در ایران داک کرده و با ابراز تاسف باید گفت دانشگاه های معتبر در مقابل این قانون مقاومت می کنند.

مشاور رئیس پژوهشگاه ایران داک اضافه کرد: مقاومت در مقابل قانون در دانشگاه ها قابل کتمان نیست. ما با دانشگاه ها ارتباط داریم و در قانون پیشگیری از تقلب برخی دانشگاه ها در مقابل ثبت پایان نامه در ایران داک، همانندجویی یا تشابه یابی و نیز دسترسی و در اختیار گذاشتن پایان نامه برای استفاده دیگران به شدت مقاومت می کنند.

وی با اشاره به تحقیق میدانی و پژوهشی صورت گرفته از سوی ایران داک گفت: ما با پرداخت سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قادر شدیم ۷۶ هزار پایان نامه را خریداری کنیم و نکته جالب توجه اینجاست که این مجموعه شامل پایان نامه هایی از دانشگاه های معتبر و ... هستند.

شیرانی با بیان این مطلب افزود: سامانه گنج بیش از ۵۰۰ هزار پایان نامه تمام متن را در اختیار همه دانشگاه ها و به صورت دسترسی آزاد قرار داده است. یعنی وقتی امکان دسترسی را وسعت ببخشیم، قاعدتا مراجعه دانشجو به این پایان نامه ها بهتر خواهد بود.