حدود ۵۱ درصد ظرفیت هنرستان های غیردولتی خالی است

بهای کاغذ ۱۶۷ درصد بالا رفته

کارشناس مدیریت آموزشی گفت: در بخش خصوصی آموزش و پرورش، علیرغم تلاش های انجام شده، آمار سال ۹۶ و ۹۷ نشان می دهد که از ۲۶ هزار صندلی در هنرستان های غیردولتی۱۳ هزار و ۶۶۲ صندلی خالی مانده است؛ یعنی حدود ۵۱ درصد ظرفیت هنرستان های غیردولتی خالی است. تاریخ انتشار: ۰۸:۳۰ - ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - کد خبر: ۵۳۴۵۰۹

  1. شنبه ۲۹ تیر ۹۸ ساعت ۰۸:۴۱ (۱۰ ماه،۳ هفته قبل)
حدود ۵۱ درصد ظرفیت هنرستان‌های غیردولتی خالی است /  بهای کاغذ ۱۶۷ درصد بالا رفته
به گزارش فرانگر

مجید تهرانیان، کارشناس مدیریت آموزشی، در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع جایگاه مدارس غیردولتی در مهارت آموزی به روی آنتن شبکه آموزش سیما رفت با بیان اینکه مهمترین مراکزی که میتوانند به جریان مهارت آموزی کمک کنند مدارس هستند گفت: برنامه های مختلفی در این زمینه اجرا شده که از جمله آن ها می توان به طرح ایران اشاره کرد.

وی افزود: تا خرداد ماه جاری ۵۴ میلیون و ۹۲۶ هزار نفر- ساعت کار برای ۹۰۵ هزار دانش آموز در طرح ایران مهارت در سطح کشور به ثبت رسیده است. در این طرح۵۲۹۲ مدرسه متوسطه اول شرکت کردند که ۱۵۹۳ مورد مدارس غیردولتی بودند که ۳۰ درصد کل مدارس غیردولتی را شامل میشود، در حالی که ۱۰ درصد کل مدارس مجری طرح ایران مهارت، مدارس دولتی اند.

تهرانیان با اشاره به اینکه مدارس غیردولتی از ساعات اضافه آموزشی برای فعالیت های مکمل غیردرسی برخوردارند و از این جهت طرح ایران مهارت در مدارس غیردولتی قابلیت اجرایی بهتری دارد گفت: طرح ایران مهارت شاخه های بسیار گسترده ای دارد و موارد مختلفی را دربرمی گیرد. در طرح ایران مهارت، ۶۰ ساعت آموزش در سه سال دوره متوسطه اول درنظر گرفته شده در حالی که باید این دستورالعمل اصلاح شود و حداقل به ۶۰ ساعت در هر یک سال برسد.

وی با بیان اینکه فرهنگ و دولت ما، ضد بخش خصوصی است گفت: در بخش خصوصی آموزش و پرورش، علیرغم تلاش های انجام شده، آمار سال ۹۶ و ۹۷ نشان می دهد که از ۲۶ هزار صندلی در هنرستان های غیردولتی۱۳ هزار و ۶۶۲ صندلی خالی مانده است؛ یعنی حدود ۵۱ درصد ظرفیت هنرستان های غیردولتی خالی است.البته در مجموع ۳۰ درصد ظرفیت کل مدارس غیردولتی خالی است و در مقابل تراکم در مدارس دولتی بالاست. هیچ کس به دنبال آن نیست که بررسی کند علت این ظرفیت خالی چیست.

تهرانیان ادامه داد: یک نگاه ضدغیردولتی در کشور ما وجود دارد. وضعیت مالکیتی مدارس غیردولتی نیز اینگونه است که در سال ۹۶ و ۹۷، ۶.۸ درصد مدارس ما احداثی و ۸۲.۵ درصد استیجاری است که یکی از تبعات آن افزایش قیمت ها و شهریه هاست. بانک ها نیز برای سرمایه گذاری کمتر به سمت بخش آموزش متمایل اند.

وی با اشاره به اینکه در کل کشور ۶۰ تا ۸۰ مدرسه داریم که ممکن است شهریه بالا بگیرند و در مقابل حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ مدرسه هم شرایط نامناسب دارند و چندهزار مدرسه مابقی، از استاندارد های لازم برخوردارند.

وی درباره شهریه های بالای مدارس غیردولتی گفت: بررسی کنید از سال قبل اجاره ها چقدر بالارفته، چقدر حقوق ها افزایش یافته، هزینه ملزومات و کاغذ چقدر بالا رفته؟ فقط ۱۶۷ درصد بهای کاغذ بالا رفته است.

وی در پایان گفت: که به موضوع برخورد شهرداری ها نیز باید توجه شود که بابت پسماند مدارس غیردولتی ۲۰ و ۴۰ میلیون تومان قبض صادر میکنند. باید شهریه مدارس را با واقعیات جامعه متناسب سازی کرد.