بسیاری دانشگاه های کشور از فقدان آزمایشگاه استاندارد رنج می برند

استاد دانشگاه صنعتی شریف گفت: یکی از مهمترین شاخص ها در رتبه بندی دانشگاه ها، مربوط به آزمایشگاه است که در حال حاضر خیلی از دانشگاه های کشور فاقد آزمایشگاه های استاندارد هستند. تاریخ انتشار: ۰۷:۰۰ - ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - کد خبر: ۵۳۲۱۵۳

  1. پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸ ساعت ۰۷:۰۸ (۱ هفته،۵ روز قبل)
بسیاری دانشگاه‌های کشور از فقدان آزمایشگاه استاندارد رنج می‌برند
به گزارش فرانگر

محمد تقی احمدیان، استاد دانشگاه صنعتی شریف خبرنگار با اشاره به رتبه بندی دانشگاه ها توسط سازمان های بین المللی گفت: این رتبه بندی ها شاخص های مختلفی دارند که بخشی از آن ها علمی است و بخشی دیگر مربوط به امکانات و تجهیزات و همچنین ارتباطات بین دانشگاهی و خارج از دانشگاه است.

وی با ذکر چند نمونه از شاخص های اثرگذار در رتبه بندی خارجی اظهار کرد: در رتبه بندی حضور اساتید به نام خارجی برای سخنرانی در دانشگاه، وجود اساتید خارجی برای اقامت در دانشگاه و توزیع دانشجویان یک دانشگاه داخلی در دانشگاه های خارجی نقش اساسی دارند که البته متاسفانه در این زمینه با محدودیت هایی روبرو هستیم و اگر امکاناتی داشتیم که می توانستیم این شرایط را فراهم کنیم، قطعا رتبه دانشگاه های کشور بالاتر بود.

استاد دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: بعضی دیگر از شاخص ها، مربوط به آزمایشگاه های دانشگاه ها است که در حال حاضر خیلی از دانشگاه ها فاقد آزمایشگاه های استاندارد هستند. امروز رتبه دانشگاه شریف در جهان ۴۰۰ است و این صرفا نشان دهنده شرایط علمی دانشگاه نیست و فاکتور ها و شاخص های دیگری اثرگذار هستند که نبود آن ها باعث از دست رفتن بسیاری از امتیاز ها می شود؛ اگر این فاکتور ها وضعیت مناسبی داشتند، قطعا رتبه دانشگاه شریف نیز بهتر بود.

وی تصریح کرد: رتبه بندی دانشگاه تعیین کننده وضعیت علمی دانشگاه ها در هر سال است. رتبه بندی های خارجی توسط شرکت های مختلفی از سراسر جهان انجام می شود که برخی از آن ها چینی، برخی آمریکایی و برخی دیگر نیز اروپایی هستند و به همین جهت این رتبه بندی ها سیاسی نیستند.

احمدیان در ادامه با اشاره به ارتباط گسترده دانشگاه شریف با صنعت در مقایسه با دیگر دانشگاه های کشور، گفت: البته نمی توان انتظار داشت همه اساتید در تمام دانشگاه ها در این عرصه فعالیت کنند، زیرا باید هم در مرز های دانش فعال باشیم و هم در زمینه کمک به صنعت تلاش مضاعف داشته باشیم. حرکت در مرز های دانش سبب خواهد چند سال بعد در حوزه فناوری پیشرفت کنیم و از سوی دیگر باید صنعت کشور را فعال کنیم تا بتوانیم چرخ کشور را بگردانیم.

همرسانی نوشتار: