نخستین مسابقات مناظره دانش آموزی برگزار شد + جزئیات

نخستین دوره مسابقات "مناظره دانش آموزی" با حضور اساتید دانشگاهی و با حضور ۶ تیم از اعضای دختران و ۷ تیم از اعضای پسران با رویکرد ترویج فضای نقد و مناظرات علمی در بین دانش آموزان برگزار شد.

  1. دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۴:۰۸ (۴ ماه قبل)
نخستین مسابقات "مناظره دانش‌آموزی" برگزار شد + جزئیات
به گزارش فرانگر

خبرنگار اجتماعی خبرگزاری ؛ دانش آموزان مهم ترین رکن نظام آموزش و پرورش هر کشوری محسوب می شوند، شاد زیستن برای دانش آموزان به همان اندازه مهم است که تغدیه خوب، محبت کردن و حفاظت از او اهمیت دارد، زیرا سلامت روحی و روانی و فیزیکی و جسمانی او را تامین می کند.

عواملی که می تواند این سرمایه ملی را برای رشد بهینه و کیفی آماده سازد، مهارت های رفتاری است که در محیط آموخته می شود نه فقط محفوظات علمی.

نشاط و شادابی در مدرسه باعث رشد و تکامل همه ابعاد وجودی یک دانش آموز در بعد جسمانی، شناختی، عاطفی، اخلاقی و معنوی می شود ولی اگر این نشاط و شادابی در فضای رقابتی با چهارچوب های اصولی آمیخته شود قطعاً باعث رشد و شکوفایی دانش آموزان می شود. در همین راستا، نخستین دوره مسابقات مناظره دانش آموزی با حضور اساتید دانشگاهی و با حضور ۶ تیم از اعضای دختران و ۷ تیم از اعضای پسران به میزبانی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان ایلام ، ۱۰ لغایت ۲۳ اردیبهشت با رویکرد ترویج فضای نقد و مناظرات علمی در بین دانش آموزان برگزار شد. گزاره هایی همچون "حذف کنکور، تشکل های دانش آموزی، فضای مجازی، دلایل بالا رفتن سن ازدواج و برگزاری اردوهای جهادی" از پر چالش ترین گزاره های نخستین دوره مسابقات مناظره دانش آموزی بود. در همین راستان به سراغ روح الله پارسی؛ مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان ایلام و دبیر نخستین مناظره دانش آموزی کشور رفتیم تا از جزییات بیشتر از این موضوع باخبر شویم. وی با بیان اینکه مناظره فرصتی برای بروز استعداد ها، نگرش ها و سلیقه های دانش آموزان در حوزه های مختلف است، به گفت: یکی از مطالبات رهبری در فضای نخبگان دانش آموزی تاکید بر آزاداندیشی و تضارب آرا و مناظره است. پارسی مناظره را از ابزارهای مهم شکوفایی و رشد فکری، تقویت فن بیان و فعالیت های گروهی دانست و با اشاره به اینکه یکی از غفلت های امروز در حوزه دانش آموزی غافل شدن از ایجاد فضای رقابتی در بین دانش آموزان است، افزود: ما بحمدالله برای نخستین بار در استان ایلام توانستیم با خلق یک فضای رقابتی و سالم در بین دانش آموزان گام موثری در این راستا برداریم.

دبیر نخستین دوره مناظره دانش آموزی گفت: این دوره از مسابقات با حضور داورانی از اساتید دانشگاه های ایلام و فرهیختگان استانی و همچنین ۶ تیم از دانش آموزان دختر و ۷ تیم از دانش آموزان پسر در محل سالن اجتماعات اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان در دو بازده زمانی ۱۰ لغایت ۱۶ و ۱۷ لغایت ۲۳ اردیبهشت ماه برگزار شد.

وی افزود: در این دوره از مسابقات ۲۹ گزاره در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و ورزشی در اختیار دانش آموزان قرار گرفت که پس از اعلام نظر تیم ها، پرچالش ترین گزاره ها را برای مسابقات انتخاب کردیم. دبیر نخستین دوره مناظره دانش آموزی گزاره هایی همچون "حذف کنکور در بالا بردن سطح علمی دانش آموزان موثر است، تعدد تشکل های دانش آموزی موجب اجرای برنامه های خلاقانه در مدارس می شود، فضای مجازی بهترین فضا برای شناخت همسالان از یکدیگر است، مهمترین دلیل بالا رفتن سن ازدواج عدم استطاعت مالی است، گسترش شبکه های اجتماعی باعث دوری افراد از یکدیگر شده است و برگزاری اردوهای جهادی منجر به رفع محرومیت از مناطق محروم می شود" را از پرچالش ترین گزاره های نخستین دوره مسابقات مناظره دانش آموزی عنوان کرد. وی با اشاره به شور دانش آموزان در انجام مناظره افزود: هر تیم متشکل از چهار دانش آموز، که دو نفر از آنان به عنوان سخنگو و دو نفر نیز به عنوان محقق در این مسابقات با رقبای خود به رقابت پرداختند. پارسی در بخش دیگر صحبت های خود، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین مسابقاتی خاطرنشان کرد: در پایان این دوره از مسابقات تیم های «الزهراء» و «بنات الزهرا» در بخش دختران به مرحله نهایی راه یافتند که تیم «الزهراء» با نظر هیئت داوران توانست مقام نخست این دوره را کسب کند.

وی همچنین با اشاره به فینال مسابقات مناظره در بخش پسران گفت: در بخش پسران نیز تیم های «بعثت» و «توحید» به مرحله نهایی راه یافتند که در این مسابقه نیز تیم «بعثت» با کسب بیشترین امتیاز توانست مقام اول این دوره را به خود اختصاص دهد.

مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان ایلام اظهار کرد: استان ایلام توانایی و ظرفیت برگزاری مسابقات مناظره دانش آموزی در سطح ملی را دارد و امیدواریم بتوانیم در مناظره های بعدی میزبان دانش آموزان از سراسر کشور باشیم.

همرسانی نوشتار: