وزارت علوم باید تقاضا محور دانشجو تربیت کند

معاون پژوهشی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ما برای کجا داریم نیرو در دانشگاه تربیت می کنیم؟ تا آموزش تقاضا محور و بر اساس نیاز روز جامعه نباشد این مشکلات همچنان ادامه خواهد داشت و حل نمیشود.

  1. شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۰۸:۵۷ (۸ ماه،۲ هفته قبل)
وزارت علوم باید تقاضا محور دانشجو تربیت کند
به گزارش فرانگر

برات قبادیان، معاون پژوهشی وزارت صنعت، معدن و تجارت در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع مشکلات مهارتی فارغ التحصیلان به روی آنتن شبکه آموزش سیما رفت با بیان اینکه کشوری با مساحت بالا و ۸۰ میلیون جمعیت داریم که مزیت هایی داراست گفت: برای اداره امور به منابع انسانی توانمند و توسعه یافته نیاز داریم که در آموزش و پرروش، آموزش عالی و سایر بخش ها تربیت می شود.

وی افزود: دو گروه مهارت های عمومی یا مهارت های زندگی و مهارت های تخصصی را داریم. در هر دو بخش دارای مشکلاتی هستیم. مهارت های تخصصی نیز قابل تقسیم بندی است؛ باید فارغ التحصیلان دانشگاهی ما به گونه ای آموزش دیده باشند که برای ورود به بازار کار نیاز به آموزش های مجدد و تکمیلی نداشته باشند.

برنامه ریزی نکرده ایم که در هر سال و در هر مقطع چه نیاز هایی داریم

معاون پژوهشی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه برنامه ریزی نکرده ایم که در هر سال و در هر مقطع چه نیاز هایی داریم گفت: تا آمار درستی نداشته باشید نمی توانید برای آن برنامه ریزی کنید. آیا اکنون آمار مشخصی داریم که در بخش های مختلف صنعت، خدمات و ... چه قدر نیازداریم و هر سال چه تعداد کاردان، کارشناس و ... باید تحویل بازار کار شود؟ چنین آماری نداریم.

قبادیان ادامه داد: برنامه های کوتاه، میان و بلند مدت احصا نشده و یکی از گره های اساسی است که با آن مواجهیم. کلی گویی شده است، اما عدد و رقم برای نیازسنجی وجود ندارد. ما برای کجا داریم نیرو در دانشگاه تربیت می کنیم؟ تا آموزش تقاضا محور و بر اساس نیاز روز جامعه نباشد این مشکلات همچنان ادامه خواهد داشت و حل نمیشود.

هنوز عادت نکرده ایم کشور را بر اساس برنامه اداره کنیم

وی با بیان اینکه حرفه ها و رسته های شغلی مشخص داریم که هر کدام نیرو هایی را در خود جای داده اند که هر سال تعدادی بازنشسته و از سیستم خارج می شوند و باید نیرو جایگزین شود گفت: هنوز عادت نکرده ایم کشور را بر اساس برنامه اداره کنیم. اگر آموزش بر اساس تقاضا بود بنده در وزارت صنعت به وزارت علوم اعلام می کردم که برای هر سال چه تعداد نیرو، در چه بخش ها و رشته های شغلی برای ما تربیت کند. ما هنوز در کلان مشخص نکرده ایم از الان تا ۱۰ سال دیگر برنامه جامع ما چیست.

معاون پژوهشی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: باید ریشه ای تر به موضوع نگاه کنیم. در وزارت صنعت یکی دوسال است که تلاش می کنیم تا به آمارو ارقام و برنامه مشخصی برسیم، اما مشکل اینجاست که با یک گل بهار نمیشود.

قبادیان با بیان اینکه اکنون در مقطعی قرار داریم که از طرف متولی تربیت منابع انسانی بیش از ۴ میلیون دانشجو در دانشگاه ها داریم گفت: میزان ماندگاری دانشجو در دکترا چهار سال، در دروه کارشناسی چهارسال و در دوره کاردانی و کارشناسی ارشد دو سال است. به طور متوسط سالانه یک میلیون نفر از این تعداد فارغ التحصیل میشوند. آمار مرکز آمار و سازمان برنامه این است که سالانه ۷۰۰ هزار فارغ التحصیل وارد بازار کار می شوند. از این چهار میلیون نفر حدود یک میلیون نفرشان دوره کارشناسی ارشد و دکترا هستند. پس یک میلیون پایان نامه باید نوشته شود. ما می گوییم ۱۰ درصد این پایان نامه ها بر اساس نیاز ما در وزارت صنعت نوشته شود.

وزارت صنعت نیاز خود در بازار صنعت را در سامانه iranetop.ir  ثبت می کند

وی افزود: سامانه iranetop.ir متعلق به وزارت صنعت در همین رابطه است و فهرستی از نیاز های ما در بازار صنعت از ابتدای امسال را حال تکمیل است. ایده آل ما این است که این یک میلیون پایان نامه هدف مند و ماموریت گرا شود. رابطه صنعت و دانشگاه یعنی همین امکان که ما در حال فراهم کردنش هستیم و قول میدهم بخش عمده ای از مشکلات امروز از این طریق قابل حل شدن است.

قبادیان تاکید کرد که وزارت علوم باید تقاضا محور دانشجو تربیت کند.

همرسانی نوشتار: