برخی واحدهای علمی کاربردی که به کارمندان دولت خدمات می دادند بسته شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت:بر اساس مصوبه شورای عالی اداری آنچه که در دانشگاه جامع علمی کاربردی اقدام شده توقف مراکز دانشگاه وابسته به مراکز دولتی است که نوعاً به کارمندان و مستخدمین آن ها خدمات ارائه می کرد.

  1. سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸ ساعت ۱۷:۳۲ (۱۰ ماه،۱ هفته قبل)
برخی واحدهای علمی کاربردی که به کارمندان دولت خدمات می‌دادند بسته شد
به گزارش فرانگر

گروه جامعه خبرگزاری میزان به نقل از  خانه ملت، منصور غلامی در نشست علنی نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال محمدحسین فرهنگی گفت:در مسائل مربوط به آموزش های مهارتی، افت و خیزی را در دانشگاه های ذیربط و مجموعه دانشگاه ها طی ۲ الی ۳ دهه اخیر داشته ایم و داوطلبان دوره کاردانی کاهش داشته اند. این موضوع در سال های اخیر رخ نداده، اما با تغییر در برنامه به این مطلب توجه ویژه ای داریم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: از زمانی که دانشگاه فنی و حرفه ای به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منتقل شده این مسئولیت در چارچوب ۳ حوزه کاری شامل دانشگاه های مختلف در مجموعه دانشگاه های شهرستان ها و استان های مختلف که رشته های کاردانی دارند، در حوزه دانشگاه های جامع علمی کاربردی و حمایت هایی که ما در ساختار و اداره و توسعه دانشگاه فنی و حرفه ای کشور داشته ایم، تعریف شده است.

وی افزود: در یک سال گذشته در تمام اسناد و برنامه ها موارد لازم جهت تربیت دانشجوی دارای مهارت را استخراج کرده ایم و دانشگاه های کشور را در بخش های مهارتی مورد حمایت و تشویق قرار داده ایم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با تأکید بر اینکه طرح هایی مانند مهارت افزایی در دانشگاه ها که به صورت کارگاه های تکمیلی در حال انجام است، یکی از اهداف وزارت علوم بوده از سوی دیگر رشته های جدید، تجدیدنظر در رشته های قبلی و تجهیز و تکمیل کارگاه های فنی را حمایت کرده ایم، عنوان کرد: باید مشوق هایی برای استقبال داوطلبان ورود به دانشگاه ها و دوره های مهارتی داشته باشیم تا میل آن ها را برای ورود به این دوره ها افزایش دهیم.

غلامی با اشاره به اینکه در دانشگاه فنی و حرفه ای علیرغم انتقال، عدم تطابق هایی را داشته ایم، اما تمام تلاش خود را برای تقویت آن انجام داده ایم، ادامه داد: برای اولین بار اجازه داده شده شورای برنامه ریزی عالی فرهنگی را داشته باشیم، تعداد کل رشته های دانشگاه فنی و حرفه ای را افزایش داده ایم؛ در سال ۹۵، ۳۱۳ رشته کارشناسی ناپیوسته مهارتی وجود داشت که در سال ۹۷ به ۶۶۲ رشته کارشناسی ناپیوسته مهارتی افزایش پیدا کرد، همچنین در سال ۹۷ نیز ۱۰ رشته جدید ارائه شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر اینکه ۱۰۲ برنامه درسی در دوره های کاردانی و کارشناسی برای به روزرسانی مورد بازنگری قرار گرفته شد که برای تقویت این دانشگاه موثر است، گفت: ارتباط با دستگاه های اجرایی برای تقویت امکانات فنی و مهارتی و توسعه رشته های جدید در حال انجام است، برنامه ای تنظیم شده تا دبیرخانه نظام مهارتی را در دانشگاه فنی و حرفه ای ایجاد کنیم، منابع خوبی نیز برای تجهیز آزمایشگاه پیش بینی شده تا دانشگاه فنی و حرفه ای را تقویت کنیم.

وی با بیان اینکه در خصوص مصوبه شورای عالی اداری آنچه که در دانشگاه جامع علمی کاربردی اقدام شده توقف مراکز دانشگاه وابسته به مراکز دولتی است که نوعاً به کارمندان و مستخدمین آن ها خدمات ارائه می کرد، تصریح کرد: مهارت های تولیدی و صنعتی در مراکز خصوصی به خوبی حمایت شده است، تمام تلاش خود را می کنیم تا آموزش مهارتی توسعه پیدا کند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه تلاش ما این است تا دانشجویان در محیط کار واقعی آموزش ببینند و در همین راستا از ایجاد مراکز علمی کاربردی کنار واحد های تولیدی حمایت می کنیم، ادامه داد: از مهرماه ۹۵ تا مهرماه ۹۷ تعداد ۷۰۰ کد رشته جدید برای دانشگاه جامع علمی کاربردی ایجاد شده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان خاطر نشان کرد: ۱۳۹ هزار و ۷۸ دانشجو در دانشگاه جامع علمی کاربردی پذیرش شد که توانست مراکز علمی و کاربردی را برای ادامه کار امیدوار کند.

همرسانی نوشتار: