عمر دانش آموزان به بطالت رفته است

وزیر آموزش وپرورش در همایش یاوران تربیت با اشاره به اینکه همه کارکنان آموزش وپرورش مربی تربیتی هستند، اظهار کرد: مأموریت اصلی آموزش وپرورش تسهیل گری برای تربیت است.

  1. یکشنبه ۱۲ اسفند ۹۷ ساعت ۱۷:۰۴ (۱ سال،۳ ماه قبل)
عمر دانش آموزان به بطالت رفته است
به گزارش فرانگر

سید محمد بطحایی در همایش یاوران تربیت با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر اظهارکرد: آموزش وپرورش عمومی تنها مأموریتش تربیت است و وظیفه اش هموار کردن مسیر برای تربیت دانش آموزان است.

وی افزود: منظور از تربیت، دانش آموزانی متصف به ویژگی ها، شایستگی ها و خلق وخویی های هست که مقصد تربیت است.

بطحایی تصریح کرد: آموزش وپرورش، مدرسه، کلاس و درسی که داریم همگی مقصد تربیتی دارند، اما متأسفانه مجریان برنامه های آموزشی و پرورشی، مدرسه را که باید در راستای تربیت دانش آموزان اقدام کند، فراموش می کنند و یادگیری که منتج به تربیت نشود عبث است و منابع را به هدر داده ایم و عمر دانش آموزان به بطالت رفته است.

مأموریت اصلی آموزش وپرورش تسهیل گری برای تربیت است

بطحایی بابیان اینکه یادگیری یعنی تغییراتی که در بینش و رفتار دانش آموزان اتفاق می افتد و نسبتاً پایدار است، گفت: اگر در آموزش وپرورش فعالیت های پرورشی منتج به تربیت نشود اقدام عبثی است و همه خانواده آموزش وپرورش مربی تربیتی هستیم و مأموریت ما تسهیل گری برای تربیت است لذا مدرسه تسهیل کننده فرایند تربیت است.

نبود شادی و نشاط در مدرسه مانعی برای تحقق تربیت است

وزیر آموزش وپرورش خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم مسیر تربیت را هموار و فراهم کنیم باید موانعی که اجازه نمی دهد تربیت اتفاق بیفتد را برداریم و تا زمانی که این موانع موجود باشد هرچقدر منابع مالی صرف کنیم تربیت اتفاق نمی افتد و ویژگی های مورد انتظار در فارغ التحصیلان مدارس وجود نخواهد داشت.

وی در ادامه اضافه کرد: این هدف سرآغاز خط مشی و استراتژی برگرفته شده از سند تحول بنیادین در دولت دوازدهم است و اگر می گوییم که مدرسه تبدیل به محیط بانشاط برای دانش آموزان شود برای این است که در غیر اینصورت خود مدرسه مانعی برای تربیت دانش آموزان محسوب خواهد شد و مدرسه به ضد خوش تبدیل می شود.

حذف آزمون های مکرر و کتاب های کمک درسی ازجمله موانع تربیت است که برداشته شده

بطحایی گفت: اگر در مدرسه برنامه ای اجرا کنیم که یادگیری مؤثر را فراهم نکند و تربیت اتفاق نیفتد بدون شک آن برنامه دشمن تربیت خواهد بود و به کمک شما همکاران مصمم هستیم که این موانع را برداریم لذا حذف آزمون های مکرر و کتاب های کمک درسی که دشمن تربیت هستند ازجمله موانعی است که برداشته شده است.

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به نقش ضد تربیتی کنکور اظهار کرد: با روشی که کنکور اجرا می شود باید نقشش در پذیرش بر ای ورود به آموزش عالی تغییر پیدا کند و به دنبال فلسفه تعلیم و تربیت باشیم.

وی افزود: علیرغم آموزه های تربیتی دین اسلام، اما کشور های دیگر که با آموزه های اسلام بیگانه هستند از آموزه های تربیتی ما بیشتر استفاده کرده اند.

سبدیادگیری دانش آموزان متوسطه دوره دوم مملو از حوزه شناختی است و جایی برای فعالیت های تربیتی ندارد

وی بابیان اینکه سبد یادگیری دانش آموزان در متوسطه دوره دوم مملو از حوزه شناختی و دانش های این چنین است، گفت: با این اوصاف جایی برای فعالیت های تربیتی وجود ندارد و اگر حجاب و عفاف هدف تربیتی ما است در کجای مدارس فرصت آموزش وپرورش آن راداریم و در کجای سبد یادگیری به دانش آموز رفتار های اجتماعی و مسئولیت های اجتماعی یاد داده می شود که اگر هم و جود دارد بسیار اندک است.

بطحایی تأکید کرد: گام اول برداشتن موانع و گام دوم واردکردن عواملی است که این مسیر را شتاب دهد و متأسفانه فارغ التحصیلان مدارس از مهارت های لازم کمتر برخوردارند.

رصد مستمر فعالیت ها برای رسیدن به اهداف تربیتی بر عهده مربیان امور تربیتی است

وزیر آموزش وپرورش، مربیان امور تربیتی در مدرسه را خط نگه دار این فرایند دانست و تصریح کرد: رصد مستمر فعالیت های مدرسه برای رسیدن به اهداف تربیتی بر عهده مربیان امور تربیتی است و این بزرگ ترین مأموریت مربیان است که اگر مربیان تنها به امور جاری بپردازند و غافل از این مأموریت شوند تربیت اتفاق نخواهد افتاد.

بطحایی در ادامه اضافه کرد: مدرسه سازمانی زنده است و تمام ویژگی های موجود زنده را دارد و همان طور که موجود زنده به محرک ها پاسخ می دهد مدرسه هم به همین شکل عمل می کند و مدرسه باید به عنوان هویت مستقل برای مسائل خودش تصمیم گیری کند.

همرسانی نوشتار: