راه میرداماد به فردوسی نزدیک تر شد

فرمان ها از میرداماد می رسد

در حالی ضربه طعنه های سیاست به بازار ارز گرفته شده است که وضعیت سیاسی منطقه در یکی از حساس ترین دوره های تاریخی خود قرار دارد.

  1. چهارشنبه ۳ مهر ۹۸ ساعت ۲۰:۵۵ (۴ سال،۹ ماه قبل)
5d8b48a93b78e_5d8b48a93b790
به گزارش فرانگر

به نقل از خبرآنلاین ، انگار این روزها راه میرداماد به فردوسی و سبزه میدان نزدیک شده است. بازار ارز در آرامشی نسبی است، دیگر نگاه  پایتخت ارزی ایران، به ان سوی آب ها نیست چرا که فرمان از قلب تهران می رسد.

در حالی که برخی انتظار داشتند تنش های ارزی در منطقه زمینه را برای شوک های کوچک ارزی و پس لرزه های سیاسی در بازار ارز فراهم نماید، اما روند تحولات نشان می دهد تاثیرات وقایع سیاسی به چند ساعت در بازار ارز محدود شده است.

افزایش تنش ها و درگیری ها در منطقه، سخنرانی های پی در پی ترامپ، مواضع جهت دار اروپایی ها در خصوص ایران، آشفتگی در بازار ارز و ... همگی پیش تر این پتانسیل را داشتند که بازار ارز را حتی برای چندین روز از حالت عادی خارج کنند اما داستان در بازار ارز ایران تفاوت هایی جدی را با گذشته دارد.

رمضانی، یک صراف مجوز دار در خصوص وضعیت بازار ارز ایران گفت: بازار ارز ایران حالا نزدیک به شش ماه است در آرامش به سر می برد و خود را در شرایط تحریمی بازیافته است، هر چند همه تقاضاها در بازار ارز پاسخ نمی گیرد و خرید و فروش ارز همچنان مشمول محدودیت هایی است اما سرمایه گذاران نیز از بازار ارز خارج شده اند و اتفاقا تقاضای چندانی بدون پاسخ نمی ماند.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد ایران در سال های اخیر فراز و نشیب های متعددی را شاهد بوده است، توضیح داد: بازار ارز ایران در این دوره، با وجود حل نشدن مشکلات اقتصادی و تحریمی و فشار بین المللی خود را بازیافته است و دلیل آن تنها به شیوه مدیریت بازار ارز باز می گردد چرا که بانک مرکزی با مهار کردن بازار و اعمال محدودیت بر خرید و فروش، تنها طرف عرضه را در اختیار ندارد و با کنترل تقاضا، سبب شده است بار اضافی بر بازار تحمیل نشود.

وی با اشاره به اینکه صرافان البته در ماه های اخیر روزهای سختی را پست سر گذاشته اند، گفت: اگر این وضعیت دوام یابد، تنش های اقتصادی به حداقل می رسد چرا که بازار ارز چون دماسنجی سایر بازارهای را تحت تاثیر قرار می دهد. به گفته وی با ورود ارز صادرات غیرنفتی و افزایش حجم صادرات غیر نفتی، بازار به تدریج قادر است بدون ارز نفتی خود را بازیابی کند و این اتفاق مهمی در عرصه اقتصاد ایران تلقی می شود.

بازار بی رونق دلالان

حالا شمار دلالانی که در گوشه و کنار خیابان فردوسی، کاسبی می کردند، کاهشی قابل توجه را تجربه کرده است. برخی از خریداران به این واسطه که اعتماد به آنها جایز نیست چرا که ممکن است ارز تقلبی بفروشند از خرید پرهیز می کنند و برخی دیگر نیز با استناد به کاهش نرخ دلار در ماه های آتی معتقدند ورود به این بازار صرفه و صلاح اقتصادی ندارد.

برخی که هنوز مشغول فعالیت در این حوزه هستند نیز از کاهش خرید و فروش گلایه دارند و می گویند، چرخ چندان درست نمی چرخد چرا که هم کسی برای سرمایه گذاری نمی آید و هم مشتری واقعی کم پیدا می شود چرا که حجم سفرهای خارجی کاهشی قابل توجه داشته و حتی کسانی که به سفر خارجی می روند ینز مانند قبل ارز نمی خرند.

یکی از فروشندگان ارز در این منطقه گفت: از وقتی دلار گران شده کسانی که حتی می خواهند سفر خارجی بروند ارز کمتری می خرند چون دیگر خرید کالا از کشورهای دیگر هم خیلی سود ندارد از این رو فقط افرادی که به قصد تفریح می روند، در بازار هستند که آنها هم ارز چندانی نیاز ندارند.

فرمان ها از میرداماد می رسد

صرافان می گویند بانک مرکزی رصدی دائمی در بازار ارز را اجرایی می کند، به محض ظهور اولین نشانه های افزایش یا کاهش غیرمنطقی قیمت دلار، با ابزار عرضه در صدد تنظیم بازار بر می آیند و از این رو عمر پس لرزه های محدود سیاسی به چند ساعت محدود شده است.

از سوی دیگر شمارش معکوس برای راه اندازی بازار متشکل ارزی نیز وضعیت را در این حوزه با تغییر روبرو کرده است چرا که در صورت راه اندازی این بازار و ایجاد شرایطی برای معامله اسکناس ارزی در بازار متشکل ارزی، قیمت گذاری ارز به تدریج از کشورهای اطراف ایران به داخل ایران منتقل می شود.

سایه مالیات بر سر خریداران ارز

یکی از فعالان این بازار اما در کنار تمام سیاست های اجرایی، برنامه اعلام شده برای دریافت مالیات از خریداران ارز را عامل مهم محدود شدن معاملات ارزی در بازار می داند.

در اردیبهشت ماه سال جاری شیوه نامه دریافت مالیات از خریداران ارز ابلاغ شد. این شیوه نامه با توجه به تحولات ارزی سال های ۹۵ تا ۹۷ و فعالیت سوداگرانه برخی اشخاص که مبادرت به خرید ارز به هر طریق از بانک مرکزی کرده اند، برای نحوه رسیدگی به خریدهای ارزی این گونه اشخاص ابلاغ شده است. از سوی دیگر بانک مرکزی نیز اسامی دریافت کنندگان ارز عمده از بانک مرکزی را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده است تا اخذ مالیات از آنها در دستور کار قرار گیرد.

به نظر می رسد با اجرایی شدن دریافت مالیات از خریداران سکه، خریداران ارز نیز عزم دولت برای دریافت مالیات از خریداران ارز را جدی دیده اند و همین نکته عاملی برای چرهیز از فعالیت سوداگرانه در بازار شده است.
همرسانی نوشتار: