صفر این پول ها هم قبلاً برداشته شده بود + عکس

دلایل متفاوتی وجود دارد که یک کشور اقدام به حذف صفر از پول ملی خود می کند که از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد؛ کنترل بازار ارز، کاهش فشار های تورمی و جلوگیری از جایگزینی ارز با ارز های خارجی.

  1. شنبه ۱۲ مرداد ۹۸ ساعت ۲۲:۰۵ (۴ سال،۱۰ ماه قبل)
حذف صفر از پول ملی در چه کشور‌هایی اجرا شده است؟
به گزارش فرانگر

راه حل حذف صفر از پول ملی معمولا از سوی کشور هایی با پول ملی دارای صفر های زیاد انجام می گیرد. از سال ۱۹۶۰ در ۷۱ مورد و در کشور های در حال توسعه این اقدام صورت گرفته است.

بر ای نخستین بار حذف صفر از پول ملی در آلمان و پس از جنگ جهانی دوم انجام شد. زمانی که این کشور بر اثر فشار جنگ و آسیب های ناشی از آن تورم زیادی را تجربه کرد.

در طول ۵۰ سال گذشته ۱۹ کشور اقدام به حذف صفر از پول ملی خود کرده و ۱۰ کشور ۲ مرتبه این اقدام را انجام داده اند.

حذف صفر از پول ملی ۴ بار از سوی آرژانتین، ۵ بار در یوگسلاوی سابق، ۶ بار در برزیل، ۲ بار در بولیوی، ۳ بار در اوکراین، روسیه، هلند، بلژیک و یک بار در ترکیه، ایسلند، کره و غنا انجام شده است.

حذف صفر از پول ملی در چه کشور هایی اجرا شده است؟

برزیل رکورد دار حذف صفر از پول ملی

در سال ۱۹۶۷ برزیل ۳ صفر را از پول ملی خود حذف کرد؛ در سال ۱۹۸۹ برزیل ۳ صفر دیگر از پول ملی خود حذف کرد. در سال ۱۹۳۳، بار دیگر این کشور اقدام به حذف صفر از پول ملی خود کرد.

از سال ۱۹۰ تاکنون ۱۸ صفر از پول ملی این کشور حذف شده است.

هلند

این کشور چندین صفر را از پول ملی خود حذف کرده است.

حذف صفر از پول ملی در چه کشور هایی اجرا شده است؟

ترکیه، تجربه ای موفق

ترکیه در سال ۲۰۰۵ اقدام به حذف ۶ صفر از پول ملی خود کرد. ژانویه سال ۲۰۰۴ طرح حذف ۶ صفر از پول ملی این کشور مطرح شد، اما تا اوایل سال ۲۰۰۵ این طرح به تعویق افتاد.

زیمباوه

زیمباوه نیز از دیگر کشور های است که پیش از این اقدام به حذف صفر از پول ملی خود کرده است.
همرسانی نوشتار: