اینجا اوپک ایران است

مردم این روستا بنزین صادر می کنند + عکس

اختصاص یارانه به حامل های انرژی مزیتی است که دولت برای آسایش بیشتر مصرف کنندگان داخلی لحاظ کرده تا بنزین با قیمت مناسب در اختیار افراد قرار گیرد که این مسئله، به انگیزه ای برای قاچاق سوخت به خارج از مرزها تبدیل شده است.

  1. یکشنبه ۵ خرداد ۹۸ ساعت ۱۴:۳۳ (۵ سال قبل)
قاچاق بنزین از روستایی که به اوپک ایران معروف است
به گزارش فرانگر

قاچاقی که در میان انواع سوخت در بنزین بیش از سایر موارد رواج یافته تا جایی که به یکی از چالش های اصلی مدیریت مصرف سوخت تبدیل شده است.مسئولین حوزه انرژی در راستای مدیریت مصرف سوخت سیاست سهمیه بندی بنزین را مطرح کردند که با گذشت مدت زمان به نسبت طولانی و انجام اقدامات لازم برای ثبت نام کارت سوخت همچنان این موضوع به مرحله اجرا نرسید و در کنار آن استفاده از کارت سوخت مهاجر یکی دیگر از ابزارهای کمکی برای کنترل مصرف سوخت در استان ها مرزنشین مورد استفاده قرار گرفت که با وجود این موضوع همچنان شاهد ادامه روال قاچاق سوخت در کشور هستیم.

در یکی از روستاهای مرزی کشور در استان سیستان و بلوچستان که به اوپک ایران معروف شده، برخی افراد بنزین را از جایگاه های سوخت با قیمت بیش از قیمت قانونی با حجم بالا خریداری کرده و با روش های مختلف به کمک اتوبوس های بدون صندلی، تریلی حامل سوخت، وانت بار و سواری هایی که فاقد پلاک مشخص یا با پلاک خودروی مخدوش هستند سوخت خریداری شده را حمل و به روستا می رسانند.

این افراد پس از رسیدن به روستا بنزین ها را در قالب گالن و بشکه در اندازه های مختلف تقسیم بندی کرده و فروش خود را با چندین برابر قیمت واقعی در سطح کوچه و خیابان به صورت علنی و یا در پوشش مخصوصی در مغازه ها، انبارها و تمام محیط هایی که امکان فروش دارد عرضه می کنند.

نگاهی به حیاط منازل برخی از افراد ساکن در این منطقه از وجود تانکرهای بزرگ و بشکه های متعددی خبر می دهد که تمامی آنها محل ذخیره موقت سوخت هستند، به طوری که چهره روستا نیز تغییر پیدا کرده است.

به گفته اهالی این منطقه، سودجویان پس از انتقال بنزین به منطقه صفر مرزی و فروش آن به خریداران کشورهای همسایه سود کلانی به جیب می زنند که درآمد ناشی از آن را در مناطق لوکس استان یا در شهرهایی مانند چابهار در قالب خرید واحدهای تجاری، مسکونی و سایر کالاهای سرمایه ای هزینه می کنند تا هم منطقه روستایی واقع در نزدیکی مرز کشور را از هر گونه جلب توجه در امان دارند و هم لذت رفاه را به دور از دغدغه بچشند.
به بیان دیگر، حجم بالای پولی که با ورود به هر حوزه اقتصادی می تواند جهش قیمت ها و خروج بازار از حالت تعادل را به همراه داشته باشد.

گزارش ها حاکی از این است در برخی موارد سودجویان برای نگهداری حجم بالای بنزین در منازل خود و برای جلوگیری از شناسایی آن اقدام به ساخت مراکز زیرزمینی می کنند تا احتمال هر گونه جست وجو و کشف از سوی مسئولین مربوطه به حداقل برسد.
همرسانی نوشتار: