قدرتمندترین زن روسیه در دنیای سیاست + عکس

در فرهنگ روسیه و از دیدگاه روس ها از دیرباز «زن» نقشی مستحکم در خانواده و جامعه داشته است البته نابرابری حقوق زنان دربرابر مردان در روسیه نیز همچون سایر کشورهای جهان در پهنه تاریخ وجود داشته است.

  1. شنبه ۶ مهر ۹۸ ساعت ۲۰:۲۰ (۴ سال،۹ ماه قبل)
در برای قوی‌ترین زن روسیه رویِ یک پاشنه می‌چرخد
به گزارش فرانگر

در مسکو، همواره زنانی در تاریخ بوده اند که با وجود محدودیت ها توانستند در عرصه های خاص به برترین های زمان خود تبدیل شوند، والنتینا ماتوینکو رئیس ۷۰ ساله شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) از جمله این زنان است که نخستین زن روس به حساب می آید که به مقام سنای روسیه رسیده است.

در برای قوی ترین زن روسیه رویِ یک پاشنه می چرخد

او به تازگی با کسب رای موافق ۱۵۳ سناتور روس برای شش سال دیگر کرسی ریاست شورای فدراسیون روسیه را برعهده گرفت تا برای سومین بار در این جایگاه بنشیند، صندلی که او را سومین فرد قدرتمند روسیه نگه می دارد و امکان می دهد تا علیه رئیس جمهوری روسیه اعلام جرم یا قوانین مجلس دوما را وتو کند.

در برای قوی ترین زن روسیه رویِ یک پاشنه می چرخد

حضور بلند مدت در سومین جایگاه قدرت در روسیه آن هم در دوره ای که روسیه رهبری قدرتمند همچون ولادیمیر پوتین را بر مسند کار دارد باعث شده که خیلی ها حداقل در مسکو، ماتوینکو را همتراز با زنان بزرگ تاریخ روسیه همچون والنتینا ترشکوا (فضانورد)، سوفیا کوالفسکایا (ریاضی دان)، امپراتریس الیزاوت پتروونا، اوگنیا کنرادی، امپراتریس کاترین دوم، خواهران گنسینی (موسیقیدان)، نادژدا سوسلوا (جراح)، گرنیا سوخاروا (روانپزشک کودک)، الکساندرا کولونتای (سفیر و وزیر) و آنا شتینینا(ناخدا) بدانند.

در برای قوی ترین زن روسیه رویِ یک پاشنه می چرخد

این سیاستمدار با نفوذ تاکنون چندین بار با سمت های مختلف برای دیدار و رایزنی با مقامات کشورمان به ایران سفر کرده است در ادامه نگاهی به زندگی حرفه ای رئیس شورای فدراسیون روسیه و اولین زنی که در روسیه نوین به سمت فرمانداری رسید انداخته ایم فردی که به نظر می رسد با وجود آنکه در روسیه بدنیا نیامده است اما گویا پای خود را در جای پای امپراتریس کاترین دوم تزار مشهور روسیه که در واقع یک دختر آلمانی جسور بود، گذاشته است.

در برای قوی ترین زن روسیه رویِ یک پاشنه می چرخد

والنتینا ایوانونا ماتوینکو سال ۱۹۴۹ در شپتیفکای اوکراین بدنیا آمد و در ۱۸ سالگی به سن پترزبورگ رفت و دبیر کمیته جوانان حزب کمونیست شد. او که نخست داروسازی را انتخاب کرده بود پس از پایان تحصیل به خواندن علوم اجتماعی روی آورد و توانست در سال ۱۹۸۵ از دانشگاه کمیته مرکزی حزب کمونیسم، مدرک علوم اجتماعی دریافت کند تا مقدمات لازم برای پیشرفت هر چه بیشتر در حزب را بدست آورد.
همرسانی نوشتار: