خرید بی چک و چانه ویلای شمال توسط پولدارهای عرب

ایرانی ها در ترکیه چه می کنند؟

مرکز آمار ترکیه با انتشار گزارشی جدید می گوید ایرانی ها در هشت ماه سال جاری میلادی، سه هزار و ۱۳۵ واحد مسکونی در این کشور خریداری کرده اند.

  1. دوشنبه ۱ مهر ۹۸ ساعت ۰۸:۰۵ (۴ سال،۸ ماه قبل)
عراقی‌ها در ایران خانه می‌خرند، ایرانی‌ها در ترکیه
به گزارش فرانگر

همزمان نیز گزارش های میدانی حاکی از حضور چشمگیر اتباع کشور های همسایه ایران به خصوص اعراب عراقی برای خرید املاک در استان های شمالی کشور است.

ایرانی ها در هشت ماه سال جاری میلادی، سه هزار و ۱۳۵ واحد مسکونی در تزکیه خریداری کرده اند که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته و سال ۲۰۱۷ به ترتیب ۸۹ درصد و ۶۴۰ درصد افزایش را نشان می دهد.

ترکیه در هشت ماه ابتدای سال موفق به فروش بیش از ۲۸ هزار واحد مسکونی به خارجی ها شده که نسبت به دوره مشابه پارسال ۵۵ درصد افزایش را نشان می دهد.

شهروندان عراق در صدر لیست خرید خانه از ترکیه هستند و دومین جایگاه مخصوص ایران است. شهروندان روسیه، عربستان، افغانستان، کویت و آلمان در رده های بعدی قرار دارند.

البته این آمار تنها مربوط به خرید مسکن است، نه همه انواع ملک مانند زمین و بنگاه های تجاری از قبیل کارگاه، فروشگاه و غیره.

عراقی ها در ایران خانه می خرند، ایرانی ها در ترکیه

گزارش فروش انواع املاک در گزارش مرکز آمار قید نشده است.

همچنین گزارش ها حکایت از حضور چشمگیر اتباع کشور های همسایه ایران به خصوص اعراب عراقی برای خرید املاک در استان های شمالی کشور است.

یکی از شهرک سازان و فروشندگان املاک درباره حضور مشتریان عرب در بازار املاک شمال می گوید: واقعیت این است که آن ها دلار می آورند، نرخ ها را بالا می برند و مشتریان عرب هم بهتر از ایرانیها، زمین و ملک می خرند، مثلا یک ویلا به ارزش یک میلیارد تومان را حداقل ۲۰ درصد بیشتر می خرند و این به نفع فروشندگان است و فروشنده ها ترجیح می دهند بی چک و چانه، ملک را به مشتری عرب بفروشند.
همرسانی نوشتار: