بغض گیتی خامنه ترکید

اظهارات تامل برانگیز مجری خاطره ساز تلویزیون + عکس

گیتی خامنه مجری تلویزیون درباره حضور برخی از چهره ها در کسوت اجرا که زبان معیار را رعایت نمی کنند بیان کرد که گاهی احساس می کند به او و دیگر مجریان توهین شده است.

  1. شنبه ۱۸ خرداد ۹۸ ساعت ۲۳:۴۰ (۴ سال،۱۱ ماه قبل)
احساس می‌کنم به ما مجریان توهین می‌شود
به گزارش فرانگر
گیتی خامنه درباره اجرا در تلویزیون و اینکه چرا استانداردها در این زمینه پایین آمده است، بیان کرد: تعریف اجرا امروزه بسیار تقلیل پیدا کرده و ساده ترین شاخصه هایی که در سال ها پیش معیار بود اکنون اهمیتی پیدا نمی کند.
وی اضافه کرد: افرادی وارد اجرا می شوند که حمایت های بالایی هم پیدا می کنند، افرادی که گاهی می بینید اعتماد به نفس بالایی دارند و علی رغم اشتباهات بزرگ در اجرا می توانند به کارشان ادامه دهند و من حتی گاهی تعجب می کنم چطور آنتن در اختیار این افراد قرار می گیرد.
این مجری کودک در دهه ۶۰ اظهار کرد: مخاطب حق دارد که از جعبه جادو درست ترین کلمات و غنی ترین دایره واژگان و به روزترین شیوه مکالمه را بشنود و ببیند. الان متاسفانه این حق رعایت نمی شود و از طرفی حق کسانی هم که کار را بلد هستند و مردم برای آن ها سرمایه گذاری مادی و معنوی کرده اند پایمال می شود.
این مجری پیشکسوت عنوان کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا روی یک شخص به عنوان مجری سرمایه گذاری می کنند به او آگاهی می دهند، مردم به او اعتماد می کنند و این فرد اعتبار و موفقیت پیدا می کند و از او مراقبت می کنند. در اینجا اما این سرمایه گذاری را رها می کنند و پی کشف نیروهایی می روند که با هر استعدادی وارد اجرا می شوند.
وی اضافه کرد: کشف نیروهای جدید بسیار خوب است اما به این معنا نیست که هر کسی وارد این کار شود. مجری تاثیر بسیاری روی زبان مردم دارد، زمانی ما برای اجرا روی زبان معیار و شاخص های این زبان تاکید داشتیم تا همگان این شاخص ها را رعایت کنند.
خامنه با تاکید بر اینکه هرکسی نمی تواند از عهده اجرا و ادای زبان معیار برآید، عنوان کرد: من به عنوان یک مجری گاهی احساس می کنم به محدوده کاری ما توهین می شود. کار اجرا اکنون به شیوه ای پیش می رود که انگار کاری تخصصی نیست و هرکسی با هر میزان علاقه مندی و اطلاعات می تواند اجرا را امتحان کند.
وی با اشاره به افرادی که آرزوی اجرا دارند، بیان کرد: به نظر می آید بسیاری با خود فکر می کنند کاش یک چهره هنری یا ورزشی بودند که به راحتی می توانستند اجرا در تلویزیون را برعهده بگیرند.
خامنه در پایان گفت: زبان معیار سما در حال حاضر از زبان فاخر دور شده و زبان مجریان به زبانی تبدیل شده است که در سطحی نازل در کوچه و بازار استفاده می شود. اگر هم مجریانی مثل من و یا برخی از همکارانم نخواهند از این زبان استفاده کنند متهم می شویم که به روز نیستیم و با جامعه بیگانه ایم درحالی که قرار نبوده است که این زبان، زبان معیار ما در تلویزیون باشد بلکه قرار بود از ادبیاتی استفاده شود که بتواند مخاطب را جادو کرد.همرسانی نوشتار: