معروف ترین عروس هزار داماد ایرانی + عکس

فرش، مس، لباس محلی دست دوز، سوزن دوزی، مقرنس و کاشیکاری، مینا، پته دوزی، گبه، فیروزه، وافور، زیبایی، خیابان ویلا، اصفهان و همدان اولین تصویرهایی هستند که به محض شنیدن اسم صنایع دستی به ذهن تعدادی از مخاطبان آمده است.

  1. سه شنبه ۲۱ خرداد ۹۸ ساعت ۲۳:۲۵ (۴ سال،۱۱ ماه قبل)
صنایع دستی
به گزارش فرانگر

نیاز به به روزرسانی صنایع دستی بارها از زبان مسئولان این حوزه در کشورمان و حتی مسئولان نمایشگاه های خارجی مطرح شده است. برای مثال آنتونیا اینتیلیتیا - رئیس نمایشگاه میلان - در سفرش به ایران و بازدید از بیست و نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی، بزرگ ترین نقطه ضعف این حوزه را به روز نشدن آن دانسته و اظهار کرده بود: «این مسئله همیشه وجود داشته و تنها مختص ایران نبوده است. باید برای این تغییر به بُعد فرهنگی توجه کرد. به طور کلی باید تلاش شود هنرهای دستی را در سطح جهانی با خواسته های روز دنیا منطبق نگه داشت. باید هنرهای سنتی به روز باشد و حضور نسل جوان با حفظ اصالت در این حوزه تأثیرگذار است زیرا هنرهای سنتی مثل فلسفه زندگی است و اگر به روز نشود، می میرد».

همچنین فدریکو رنستو - رئیس بخش بین الملل صنایع دستی نمایشگاه میلان - که مهم ترین نمایشگاه صنایع دستی در دنیا آنجا برگزار می شود، در سفرش به ایران و بعد از بازدید از یکی از نمایشگاه های صنایع دستی در این باره گفته بود: «مسئله ای که من از آن لذت بردم و باید به آن بها داد، حضور جوانان ایرانی در این حوزه است. جوانان باید فرهنگ را بشناسند و صنایع دستی را به شکل مدرن تری ارائه دهند. هنرمندان باید تغییر سلیقه دنیا را در صنایع دستی در نظر بگیرند. قبل از اینکه هر کالایی را وارد کشوری کنند، باید ذائقه و سلیقه آن کشور را نیز در نظر بگیرند. برای مثال، من به عنوان یک جوان ایتالیایی برای استفاده از فرش ایرانی باید سایز و همخوانی آن با فضای کوچک خانه ام را در نظر بگیرم».

تجربه برخی از هنرمندان ایرانی بعد از تحصیل در کشورهای دیگر یا حضور در نمایشگاه های خارجی موجب شد تا دغدغه به روزرسانی محصولاتی را که تولید می کنند، داشته باشند. این روند کمک کرد تا برخی از آنها کارهایشان را بعد از به روزرسانی در گالری ها یا دکوراسیون های مدرن داخلی عرضه کنند اما به نظر می رسد تعداد این دسته از هنرمندان اندک است که تصور جمعی مردم ایران از صنایع دستی، محصولاتی است که سال های دور به دست استادکاران قدیمی تولید و عرضه می شده است.

پلاس به بهانه ۲۰ خرداد - روز جهانی صنایع دستی - درباره این موضوع با دو هنرمند فعال در این حوزه گفت وگو کرده است که در ادامه می خوانید:

امیر نصیری که سال ها تجربه گذراندن دوره های متفاوت را در کارگاه های جواهرسازی دارد، معتقد است: صنایع دستی در همه جای دنیا تعریف و مفهوم گسترده ای از کارهایی که کیفیت خوداشتغالی دارند تا اشیای نفیس و پرکار دارد. این امر در همه جای دنیا از بریتانیا گرفته تا آمریکا و ژاپن هم دیده می شود. صنایع دستی در ایران پیوندهایی با سنت دارد. ایرانی ها در بسیاری مواقع آنچه که به فرهنگ سنتی مربوط می شود را صنایع دستی می دانند و بیشتر از آنچه که به جست وجوی کیفیت رفتاری یا ساختاری باشند به دنبال این هستند که چه چیزی آنها را به خانه مادربزرگ یا یک فیلم دهه ۳۰ وصل می کند. به همین دلیل مردم ایران استکانی که روی آن عکسی از ناصرالدین شاه چاپ شده باشد را صنایع دستی می دانند.

او که مدرک درجه سه هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد، ادامه می دهد: در واقع این امر نوعی سوءتفاهم است و قطعاً نظام آموزشی و متولیان امر نقش بسزایی در امر فرهنگ سازی دارند که به دلایل مختلف درباره این موضوع کمتر فرهنگ سازی شده و دانش در این زمینه به روز نشده است. بر خلاف بسیاری از کشورهای دنیا بازار سنتی در حوزه صنایع دستی در کشور ما به شدت فعال و اثرگذار است. بازار، نقش اساسی در زمینه انتخاب و گردش سرمایه در حوزه های مختلف دارد. گاهی اوقات مردم یک اثر را انتخاب می کنند و بازار بر اساس همان نیاز از اثر بازتعریف می کند.

فروش بالای گردنبندهای وارداتی یک سریال

این هنرمند اضافه می کند: شاید بتوان در این باره سریالی را مثال زد که هنرپیشه ی زنِ آن گردنبندی به گردن داشت که در واقع طراحی اصولی نداشت. آن گردنبند در دوره تاریخی که داستان روایت می شد، جعلی بود اما مورد پسند مردم واقع شد و بازار هم نسبت به آن عکس العمل نشان داد. یکی از فعالان عرصه طلا در بازار تعریف می کرد زمانی که این سریال پخش می شد، طلا و بدل این گردنبند در چین ساخته و وارد کشور می شد و فروش وحشتناکی داشت. بنا بر این تجربه می توان گفت رسانه ها تا چه اندازه می توانند در همه گیر شدن و فروش یک اثر هنری نقش داشته باشند.

نصیری با بیان اینکه ما همچنان می بینیم که قالی ایرانی را با عنوان «پرشین کارپت» در کشورهای خارجی می شناسند، می گوید: این امر نشان دهنده نوعی امتزاج فرهنگی است و کسی هم نمی تواند آن را تغییر دهد. اما در سال های اخیر شکل بازار تغییر پیدا کرده و رقبای دیگری هم به آن اضافه شده اند. از طرفی شکل مبادلات ما با جهان شفاف نیست. شاید تجارت ما به این دلایل افول کرده یا ذائقه کشورهای دیگر تغییر کرده است. من فکر می کنم صنایع دستی در دنیا یک تعریف استاندارد دارد. تفاوت ما با کشورهای دیگر این است که نهاد دانشگاه آنقدری که باید مؤثر نیست، البته فکر می کند مؤثر است اما خودش بخشی از یک چرخه ناقص است؛ بخشی از چرخه ای که آن طور که باید خودش را به روزرسانی نمی کند و کار پژوهشی به شکلی که باید در آن انجام نمی شود. بخش بازار هم نهاد دانشگاه را جدی یا به بازی نمی گیرد بنابراین ماشینی است که همه قطعات را دارد اما خوب کار نمی کند.

احمدی نژاد با صنایع دستی بازی کرد

او ابراز عقیده می کند: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خودش یکی از معضلات است؛ یک سازمان عریض و طویل و دولتی که در آن اتفاقات عجیب و غریب می افتد. در واقع صنایع دستی مثل عروس هزار داماد است و دست به دست می شود. تا زمانی که آقای احمدی نژاد رئیس جمهور بود با صنایع دستی بازی کرد. می بینیم که رؤسای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دوران ریاست جمهوری او نیز در زندان هستند که این موضوع خودش از عجایب است. به عقیده من بخش مربوط به صنایع دستی در کشور ما بیشتر شبیه نوعی ژست است تا اینکه کیفیت کاربردی داشته باشد. این سازمان یکسری کارمند دارد، تعدادی از هنرمندان را بیمه می کند و در طول سال چند نمایشگاه برگزار می کند و بیشتر سازمان دولتی است تا اینکه جنبه مردمی داشته باشد.

این هنرمند که فارغ التحصیل رشته های عکاسی، مجسمه سازی، طراحی صنعتی، فلزکاری و جواهرسازی هم است، می گوید: یکی از ویژگی های صنایع دستی، مردم نهاد بودن آن است. باید به یکسری اهداف بلندمدت فکر شود، نه اینکه هر چهار سال یک بار چشم اندازی برای آن تعریف شود و مرتب هم آن را عوض کنند. همان طور که سند بیست ساله برای کشور تعریف شده، باید مشابه آن هم برای صنایع دستی وجود داشته باشد و عده ای که واقعاً متکی به هیچ جناحی نیستند، پیگیر این موضوع باشند. سپس می توان نهاد دانشگاه را به آن وصل کرد و از بازار خواست تا با یک همسویی در کنار صنایع دستی قرار بگیرد و کیفیتی پیدا کند که به بازسازی و بهسازی این حوزه در ایران منجر شود.

نصیری می گوید: از طرفی چون ماجرا صنعتی نیست و به عواطف افراد و بازارهای خرد و کوچک بستگی دارد، ویژگی انسانی هم در آن نقش دارد. وقتی حال جامعه ای خوب نیست چطور ممکن است حال صنایع دستی در آن جامعه خوب باشد؟ وقتی که مواد اولیه کار در تلاطم عجیب و غریب بالا و پایین شود، چطور یک استادکار می تواند کارگاهی که سه نفر در آن کار می کنند را بهتر و با انرژی خوب هدایت کند؟ در واقع معاش کسانی که صنایع دستی تولید می کنند با این کار درگیر است. بنابراین نمی توان برخی مسائل این چنینی را نادیده گرفت و به او گفت برای ایده جدیدی وقت بگذارد. ماجرا پیچیدگی هایی دارد که چون دولت هم با آن درگیر شده، پیچیده تر هم شده است. باید درباره این مسئله در یک فضای سالم گفت وگو، نتیجه گیری و بر اساس آن سیاست گذاری شود.

او با اشاره به نقش تحریم ها درحوزه صنایع دستی بیان می کند: قبل از تحریم ها اتفاق هایی در حال رخ دادن بود اما بعد از این مسائل سیاسی شاهد رویدادهای دیگری هستیم. افرادی که با سرمایه های کم وارد این حوزه می شوند طبعاً آسیب پذیری بیشتری دارند. در این زمینه چشم انداز شفافی وجود ندارد اما از طرفی امیدواری هایی وجود دارد و جوانانی وارد این عرصه شده اند که کارهای به روزی تولید می کنند.

این هنرمند فعال در عرصه جواهرسازی ایرانی اضافه می کند: بنا بر مطالعاتی که در این زمینه و درباره اقداماتی که در این عرصه در نقاط دیگر دنیا انجام داده ام، متوجه شدم وقتی مؤسسات خصوصی در این امر دخیل می شوند و مخاطرات، تهدیدها و فرصت ها را بررسی و بر اساس آن استراتژی تعریف و سپس برای چند دهه حرکت می کنند، اتفاقات خوبی می تواند بیفتد اما اگر فقط نوک بینی مان را ببینیم و تنها به فکر امرار معاش باشیم اتفاق خوبی نیست. خوب است که نهادها و بنیادهای خصوصی وارد این عرصه شوند و در این زمینه سرمایه گذاری پایدار کنند، اتفاقات سالانه و دوسالانه برگزار کنند، امکانات اقامتی هنری به هنرمندان بدهند و از طرفی هنرمندان دیگر را به ایران دعوت کنند. البته اتفاقات این چنینی در ایران هم می افتد اما مثل گُلی سحرگاهی در کویر است که در می آید، زیبایی و عطر خوبی هم دارد اما به محض اینکه خورشید بالا می آید، نابود می شود و چون یک بوته است، تمام می شود وهیچ اتفاق مستمری نیست و کیفیت پایداری وجود ندارد.

او در این باره ایران و ترکیه را مثال می زند و ادامه می دهد: فکر می کنم ایران و ترکیه نه تنها از نظر موقعیت جغرافیایی بلکه بوم زیست، شکل فرهنگ و مواد اولیه به هم نزدیک هستند. فکر می کنم هر کسی که برای یک بار به ترکیه سفر کرده باشد متوجه می شود شکل نگاهی که مردم و نهادهای ترکیه به بحث صنایع دستی دارند تا چه اندازه با ما متفاوت است. یکی از دلایل آن هم گردش آزادانه مردم غیربومی است. بخشی از صنعت گردشگری این کشور مردم ترکیه هستند. در چند سال اخیر هم می بینیم که مردم ایران در شهرهای مختلف در حال گردش هستند اما چون هنوز فرهنگ سازی وجود ندارد و نگاهی دم دستی به آن داریم، آگاهی جامعه شکل نمی گیرد. تکلیف متولی این امر هم که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نهاد دولتی است، مشخص است؛ بودجه ای دریافت می کند که باید تا آخر سال آن را مصرف کند.

باید به ناچار خودمان را در حوزه صنایع دستی با غرب مقایسه کنیم

آقای هیاس حسینی، هنرمند فعال در حوزه شیشه و دارای مدرک درجه دو هنری از سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران نیز معتقد است: ما باید به ناچار خودمان را در حوزه صنایع دستی با غرب مقایسه کنیم تا ببینیم در چه جایگاهی قرار داریم. بالاخره هنرمندان ایرانی باید در بینال ها و فستیوال ها شرکت کنند تا متوجه پیشرفت کاری شان شوند و آنجاست که مشخص می شود آثار چه مقدار بیانگر جامعه ای است که در آن زندگی می کنند و بیانگر دغدغه های آنهاست. مسئله این است که در کشور ما و کشورهای دیگر معیارها و علل پیشرفت صنایع دستی و عوامل تأثیرگذار در این حوزه متفاوت بوده است.

او ادامه می دهد: جنبش ها در غرب نقش زیادی داشتند. جنبش هنر و صنایع دستی از زمان ویلیام موریس شروع شده است که تاکید داشت یک اثر باید با دست آفریده شود و در حقیقت جنبشی بود علیه ماشینی شدن و مدرن شدن. جنبش مدارس باهوس نقش مهمی داشتند و تاکید آنها بر طراحی و ایده پردازی بود و از ماشین آلات هم می توان استفاده کرد؛ در حقیقت آشتی بین ماشین و انسان. جنبش فمنیستی و جنبش استودیوها هم از جمله جنبش های اثرگذار دیگر بوده اند.

این هنرمند که دوره طراحی فیگوراتیو را در باکو، دوره مجسمه سازی، همچنین دوره های شیشه گری حرارت مستقیم (Flameworking) و تکنیک های نوین آن را زیر نظر اساتید شیشه ایتالیا گذرانده است، می گوید: در دنیای معاصر هم تعریف جنبش ها برای صنایع دستی این شد که ماشین همه کار را می تواند انجام دهد و به نحوی زندگی انسان را دچار افسردگی و پوچی کرده است. هنروران صنایع دستی تمام تلاششان این است که توجه جامعه را به این نکته جلب کنند که اگرچه ماشین هر کاری را می تواند انجام دهد اما ایده پردازی، خلاقیت و نوآوری با انسان است. هنرمند، برآمده از یک جامعه است و زمانی که کاری خلاقانه و نوآورانه انجام می دهد و دیگران به آن اثر نگاه می کنند، به نوعی خود و توانایی های خود را در می یابند و حس آفرینندگی در آنها زنده می شود که خود زیباترین و عالی ترین حس هاست.

حسینی با بیان این که اما به این موضوع در ایران بیشتر به شکل ایدئولوژیک نگاه شده است، اضافه می کند: از همان ابتدا این نگاه که ما از غرب دور مانده ایم و باید خودمان را با سرعت به دنیا برسانیم وجود داشت. تلاش بر این بود که این خلاء را جبران کنیم غافل از اینکه با چه تفکری و چگونه این کار را انجام دهیم. این نگاه ایدئولوژیک و ناسیونالیستی دوران پهلوی که می خواست ایران را به دنیا نشان دهد و بگوید ما تمدن چند هزار ساله داریم، اجازه رشد مبانی نظری و مستقل بودن را از هنرمند می گرفت چون تمام تلاش برای نشان دادن گذشته و در بهترین شرایط احیای کارهای گذشتگان بود.

باید غرب را ترجمه کنیم

این مدرس بیان می کند: من نمی گویم ما باید راهی که غرب رفته را برویم اما باید غرب را ترجمه کنیم و نسبت به فرهنگ کشورمان آثار جدید و خلاقانه ای را بیافرینیم. متأسفانه ما در ۴۰ سال گذشته به این موضوع اینگونه نگاه کرده ایم که صنایع دستی باید ارزآوری کند و ایجاد سرمایه یا اشتغال کند. بر این تاکید کرده ایم در حالی که این موارد وظایف اصلی صنایع دستی نیست.

او معتقد است: احیای آثار گذشته از نظر من کار خاصی نیست. کوزه ای که ۵۰۰ سال پیش با تجهیزات خیلی کم آفریده شده و احیای آن با تکنولوژی روز کار خلاقانه ای نیست. در حالی که هنر و اثری که آفریده می شود، باید نشان زمان خود را داشته باشد و جوابگوی نیازهای فرهنگی، روحی و اقتصادی جامعه باشد که متأسفانه روی این موضوع مانوری داده نمی شود. شاید یکی از بزرگ ترین مشکلات ما به نوعی از فرانسه رفته ها شروع شود که تاکیدشان به بازگشت به خویشتن و سنت است و اصلاً مشخص نیست این خویشتن و سنت چیست؟ هیچ تعریف درستی از آن وجود ندارد. این سنت آنقدر متغیر است که هیچکس نمی داند باید از کجا شروع شود. آیا قدمت است یا ایده؟

حسینی می گوید: ما وارد دهکده جهانی شده ایم که چه بخواهیم و چه نخواهیم فرهنگ ها با یکدیگر تعامل دارند. آثار هنری ما به کشورهای دیگر می رود و مطمئناً آثار آنها هم باید وارد کشومان شود و اینکه می گوئیم جلوی واردات صنایع دستی را گرفته ایم نگاه تنگ نظرانه ای است. باید جلوی کسانی که تصمیم دارند آثار ایرانی را به قصد کپی کردن و فروش آن با قیمت پایین در کشورهای دیگر انجام دهند صد درصد گرفته شود. کشوری مثل فرانسه برای کالاهای فرهنگی مالیات بیشتری را در نظر گرفته است اما به هیچ عنوان جلوی واردات و کالاهای فرهنگی را نگرفته است.

این هنرمند معتقد است: جامعه ما آنطور که باید پویا نیست و در مدارس از آموزش هنر و آشنایی با صنایع دستی خبری نیست و دوران گالری داری در کشور در حوزه صنایع دستی امری فرخنده و جدید است.
همرسانی نوشتار: