لیلا سلیمانی : از مدونا می ترسم + عکس

وقتی لیلا سلمانی ۱۵ سال داشت با صحنه قتل شنیع در رمان "جنایت و مکافات" داستایوسکی آشنا شد.

  1. شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۲۰:۳۵ (۴ سال،۱۱ ماه قبل)
 از مدونا می‌ترسم
به گزارش فرانگر

در این صحنه ضدقهرمان فقیری به نام راسکولنیکوف یک زن پیر را با لبه تیز یک تبر به قتل می رساند. سلیمانی این صحنه را دقیقاً ۲۰ بار خواند.

خودش در این باره می گوید: واقعاً دیوانه این صحنه شده بودم. می توانستم اتاق را ببینم. زن را. خون را. عاشق این ایده شده بودم که همه ما هیولایی در درونمان داریم.

مهر به نقل از ایندیپندنت، این نویسنده ۳۷ ساله که خودش هم یک هیولا خلق کرده این هیولا را در قالب یک پرستار بچه فوق العاده قرار داده که دو بچه ای را که مراقبت از آنها بر عهده اش بود می کشد. این شخصیت در رمانی با عنوان "لالایی" خلق شده و از داستانی مشابه الهام گرفته است.

"لالایی" برنده مهمترین جایزه ادبی فرانسه یعنی گنکور سال ۲۰۱۶ شد. این کتاب به ۴۴ زبان ترجمه شد و موجب شد تا امانوئل مکرون این نویسنده جوان را به عنوان نماینده ادبیات فرانسوی زبان انتخاب کند. البته خانم سلیمانی این پیشنهاد را رد کرد و به وزیر فرهنگ گفت: "می خواهم بخوابم!"

یک فیلم هم با اقتباس از "لالایی" ساخته شده که امسال در جشنواره کن برای نخستین بار دیده می شود.

اکنون، یکی دیگر از هیولاهای تخیل این نویسنده فرانسوی-مراکشی از دل سایه ها بیرون آمده است. ترجمه ای از رمان نخست او با عنوان "آدل" درباره زنی که یک معتاد است؛ به تازگی در بریتانیا منتشر شده است. در حالی که سلیمانی با تابوی مادری ناقص و معیوب در "لالایی" همرا ه شده در "آدل" او به بررسی موضوع تمایلات ویرانگرانه یک زن می پردازد.

این کتاب که به وضوح تحت تأثیر رسوایی جنسی سیاستمدار سوسیالیست دومینیک استراوس-کان است که به عنوان یک معتاد جنسی شناخته شده بود، به نوعی یادآور "مادام بواری" فلوبر هم هست. آدل زنی زیبا اما خسته است؛ یک زن از طبقه متوسط جامعه که تنها هدفش در زندگی این است که مورد تحسین واقع شود. همسر او، مانند همسر مادام بواری، پزشکی است که همسرش را درست درک نمی کند و از اینجاست که این زن زندگی اش را کوچک، مایه شرمندگی و فاقد عمق می یابد. در نهایت آدل معتاد مواد مخدر می شود که از نظر جسمی به شدت به او آسیب می رساند.

سلیمانی دوست دارد تا قهرمان های زنی خلق کند که پیچیده باشند و بسیار با ایده زنانی که او با آن فکر بزرگ شده متفاوت اند. او زنان مشهور بازیگر یا خواننده مانند شارون استون و مدونا را به یاد می آورد، اما می گوید از چنین تصویری که برای زنان قدرتمند ساخته می شود متنفر است. او می گوید حتی از چنین زنانی می ترسد و هرگز دوست ندارد به سراغ تصویر کردن آنها برود. او می خواهد زنانی از جنس دیگر را توصیف و ترسیم کند؛ زنانی را که از قدرت متنفرند و حتی می خواهند تحت سلطه باشند.

وقتی با او چند ایستگاه مترو دورتر از از خانه اش در "پیگاله" پاریس ملاقات می کنیم، سلیمانی یک کت بلند سیاه خز پوشیده و دستکش های طلایی دارد. همانطور که در ساحل رود سن راه می رویم او دمی می ایستد تا درختی قطع شده و شناور در رود را تماشا کند، تنه ای که ناگهان در موجی از آب فرو می رود. می گوید: "شبیه یک جسد است". به نظر می رسد این تصویر او را برای مدتی درگیر خود کرده باشد.

امیل زولا تأثیر بزرگی بر کار سلیمانی داشته است تا آن حد که او نام پسرش را امیل گذاشته است و عمدتاً در تصاویر بی نظیر واقع گرایانه اش از فقر، جنسیت و مرگ از وی الهام گرفته است. این امر را می توان در "آدل" نیز دید؛ در جایی که سبک نویسندگی سلیمانی سرد و گسیخته است. تصاویر گرافیکی، بسیار دقیق و بالینی است.

سلیمانی مانند زولا علاقه زیادی دارد تا حباب بورژوایی پاریس را به تصویر بکشد؛ و این در حالی است که تصدیق می کند خودش بخشی از این ماجراست. در زمان صحبت ما جلیقه زردها در خیابان ها هستند و او می گوید دوست دارد واکنش بورژوازی به این بحران را نیز توصیف کند. می افزاید: "ما برای خودمان زندگی می کنیم. می خواهیم برویم و بخوریم و با بچه هایمان انگلیسی حرف بزنیم و ویولون بنوازیم". چشم هایش را می چرخاند و ادامه می دهد: "بعضی وقت ها، وقتی آنها درباره جلیقه زردها صحبت می کنند می توان خشونت را در خود کلمات آنها بیابید. این وحشتناک است؛ اینکه این مردم خوب و آرام چنین چیزهای وحشتناکی را به زبان می آورند وحشتناک است".

سیاست در قلب رمان بعدی او جای دارد که وی تصمیم دارد آن را تا سال دیگر منتشر کند. می گوید: "این امر از نظر سیاسی باید عواقب پیچیده ای در زندگی شخصی من داشته باشد…" اما از توضیح بیشتر خودداری می کند. شاید این موضوع با تجربه او به عنوان یک "مهاجر بد" مرتبط باشد.

می گوید: "فرض بر اینکه من گفته ام فرانسوی ها نژادپرست هستند، اما به عنوان یک زن عرب، من یک قربانی هستم. تأثیرات نوشتن من به من احساس ناامنی می دهد. هم در فرانسه و هم در مراکش".

در فرانسه حس او "دیگری" بودن است. می گوید: "با توهین به من گفته اند باید به کشورم برگردم".

و هنوز رابطه او با مراکش هم بسیار پیچیده است. می گوید: "یک داستان عاشقانه است. من می خواستم مراکش دوستم داشته باشد. چون من یک فرانسوی زبان لیبرال هستم، به من به عنوان یک بیگانه نگاه نکند. به همین دلیل می خواستم این کشور را فتح کنم؛ اما حقیقت این است که آن کشور هرگز مرا آنطور که دوست داشتم مرا دوست داشته باشد، دوست نداشته است".

به همین دلیل سلیمانی شروع به نوشتن چیز دیگری کرده است. یک رمان ترسناک. می گوید: "باید کتاب خیلی سیاهی شود؛ شبیه کتاب های استیون کینگ. زیرا این دوره ای که ما در آن زندگی می کنیم شبیه فیلم های ترسناک است".

اما سلیمانی یک تابوی اجتماعی دیگر هم برای مبارزه دارد: بالا رفتن سن. می گوید: "مادرم ۷۹ ساله است و به من گفته است باید درباره زنان نامرئی رو در رو با افزایش سن بنویسم. برای همین شخصیت بعدی من یک زن پیر خواهد بود. برای من همچنین جالب است که ببینم زنان مسن چگونه بر شوهرانشان مسلط هستند. یک زن می تواند بی رحم شود و بخواهد در این دوره انتقام همه سال هایی که خودش تحت سلطه بوده را بگیرد. من این را در مادربزرگم و حالا در مادرم می بینم".

همانطور که خورشید غروب می کند و سلیمانی به رود سِن پشت می کند، به من درباره نیازش به حفاظت از خودش می گوید. او در رسانه های اجتماعی حضور ندارد و آنلاین هم نیست. می گوید: "نمی خواهم مادرم یا فرزندانم روزی بخوانند که یک مرد می گوید می داند کجا زندگی می کنم و می خواهد به من حمله کند و ما را بکشد".

با این حال او نامه های زیادی دریافت می کند و یکی از آنها را از یک مرد به یاد می آورد. او نوشته بود: "آدل را می شناسد، با او ازدواج کرده بود و از او سال ها نفرت داشت. اما بعد از خواندن کتاب من، او فهمید که این زن، زن بدی نبوده، فقط داشت رنج می کشید. و او تصمیم گرفت تا بار دیگر زنش را صدا کند و برای اولین بار پس از مدتی دراز به او بگوید که سرانجام درکش کرده است".