لوله انتقال آب دریاچه ارومیه جمع شد + عکس ها

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی از جمع آوری لوله کشی انتقال آب به دریاچه مصنوعی بندر شرفخانه خبر داد.

  1. سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸ ساعت ۱۳:۱۵ (۴ سال،۱۰ ماه قبل)
ایران زیباست؛ حالِ خوشِ «دریاچه ارومیه»
به گزارش فرانگر

فرهاد سرخوش با بیان اینکه شهرداری بندر شرفخانه از سال ۸۶ اقدام به احداث دریاچه مصنوعی کرده بود که از طریق لوله های پلی اتیلنی اقدام به انتقال آب از دریاچه ارومیه و پساب کارخانه شن و ماسه اطراف می کرد، افزود: پس از اطلاع از وجود چنین دریاچه مصنوعی تفریحی با پیگیری ستاد احیا و دستور دکتر کلانتری، معاون رئیس جمهور سریعاً لوله گذاری ها جمع آوری و از انتقال آب جلوگیری شد.

وی با بیان اینکه در حدود ۳ هکتار این دریاچه مصنوعی آب وجود داشت، تصریح کرد: این دریاچه مصنوعی در منطقه ممنوعه پارک ملی احداث شده و آب اصلی را از پیکره دریاچه تأمین می کرد که خوشبختانه با پیگیری های انجام شده از ادامه انتقال آب از دریاچه ارومیه ممانعت شد و هیچ برداشتی از دریاچه ارومیه انجام نمی شود.

سرخوش با اشاره به وضعیت فعلی دریاچه ارومیه با توجه به بارندگی و انتقال آب از سدهای استان تصریح کرد: تراز فعلی دریاچه ارومیه ۱۲۷۱.۳۸ متر است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۶۴ سانتی متر افزایش داشته است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی یادآور شد: وسعت فعلی دریاچه ارومیه ۲۹۲۲ کیلومتر مربع بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۱۶ کیلومتر افزایش داشته است.

جمع آوری لوله انتقال آب دریاچه ارومیه به دریاچه مصنوعی بندرشرفخانه

وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه در حال حاضر ۳ میلیارد و ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب دارد خاطرنشان کرد: حجم آب دریاچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک میلیارد و ۶۶۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

؛ بندر شرفخانه یکی از بنادر دریاچه ارومیه و از توابع شهرستان شبستر استان آذربایجان شرقی است و فاصله آن از شهرستان شبستر ۲۰ کیلومتر و از شهر تبریز حدود ۹۰ کیلومتر است.

با افزایش بارش ها در ماه های پایانی سال ۹۷ و ادامه بارش ها در ابتدای سال ۹۸ در استان های آذربایجان غربی و شرقی و رها سازی حق آبه دریاچه ارومیه از ۴ سد استان آذربایجان غربی که به میزان ۹۰۰ میلیون متر مکعب تاکنون رهاسازی شده است میزان آب دریاچه ارومیه به ۳ میلیارد و ۲۴۰ میلیون متر مکعب رسیده که نسبت زمان مشابه سال قبل یک میلیارد و ۲۵۰۰ میلیون متر مکعب افزایش حجم آب داشته است.

سطح نرمال و اکولوژیک دریاچه ارومیه ۱۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب است که در این صورت وسعت دریاچه همچون قبل به ۴۳۳۳ کیلومتر مربع خواهد رسید و هم اکنون وسعت دریاچه ارومیه ۲۷۷۷ کیلومتر مربع است که نسبت به زمان مشابه سال گذشته بیش از ۵۰۰ کیلومتر افزایش وسعت داشته است.

جمع آوری لوله انتقال آب دریاچه ارومیه به دریاچه مصنوعی بندرشرفخانه
همرسانی نوشتار: