اشک هایت را پاک کن آنا سلطان

اینجا هنوز انسانیت نمرده + عکس

محبوبه حامله است؛ دست روی شکمش می گذارد و از شبی می گوید که بعد از مراسم عروسی یکی از اقوام به خانه برمی گشت.

  1. دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸ ساعت ۰۸:۳۰ (۵ سال قبل)
آنا سلطان
به گزارش فرانگر

خانه ای که دیگر شبیه استخر شده بود: «وقتی این صحنه را دیدم چشمانم سیاهی رفت، سیل به هیچ چیز رحم نکرده بود و همه زندگی که با همسرم در این دوسال جمع کرده بودیم رفته بود زیر آب. طبقه بالا هم مال پدرشوهرم بود که سقفش سوراخ شده بود.» 

محبوبه حالا در خانه جدیدی که مردم روستای محمدآباد گرگان در اختیار او و چهار خانواده دیگر آق قلایی گذاشته اند منتظر تولد اولین فرزندش است. او هر روز از همسرش که در آق قلا مشغول کمک رسانی است می پرسد آیا سیل پا پس کشیده یا نه؟

این روزها با تمام تلخی که برای مردم سیل زده شهرهای مختلف ایران دارد اخباری از تلاش مردم شهرهای مجاور هم به گوش می رسد که بی دریغ برای کمک به همسایه ها دست به کار شده اند. یکی از این مکان ها که هفته پیش سری به آنجا زدم روستای «محمدآباد» در پنج کیلومتری گرگان است. روستایی با 500 خانوار که به 2هزار خانواده سیل زده پناه داد.

محمد مکتبی عضو انجمن خیریه روستا را در دفتر این خیریه نزدیک حسینیه ملاقات می کنم. مکتبی از 136 داوطلب این روستا می گوید که شبانه روز برای کمک و اسکان به سیل زده ها در تلاش بوده اند: «ابتدا مردم را در باشگاه ورزشی و حسینیه و مدرسه اسکان دادیم اما دیدم جا کم است و بعد مردم روستا در خانه ها را به روی سیل زده ها باز کردند. ما هم خانه های خالی روستا را شناسایی کردیم و با هماهنگی صاحبخانه مردم را اسکان دادیم. در این مدت شام و ناهار و صبحانه گرم در اختیار مردم قرار دادیم و الان اگر به آشپرخانه حسینیه بروید می بینید که چطور همه مشغول کار هستند.» او از کارکنان کانون پرورش فکری می گوید که در این مدت سعی کردند برای بچه ها در خود کانون برنامه و دورهمی و بازی برگزار کنند تا کودکان دور از خانه کمتر آسیب ببینند.

در آشپرخانه حسینیه همه مشغول تمیزکاری بعد از پخت ناهار هستند. تقریباً 12 زن و مرد و جوان با لبخند حرف می زنند اما می شود خستگی را در چشمانشان دید. یدالله حسینی تکیه می دهد به چارچوب در و از کارهایی که در این مدت کرده اند، می گوید: «12نفره اینجا کار می کنیم تا سه وعده غذا درست کنیم» از آنطرف زنی داد می زند: «از صبح تا شب کار می کنیم. بعضی شب ها آقایان اینجا می خوابند و ما هم ۱۲ شب می رویم خانه.» یدالله به تأیید سری تکان می دهد و با خنده می گوید: «از روز اول عید اینجا هستیم و هیچ جا هم عید دیدنی نرفتیم. چون از روستاهای اطراف و شهرهای دیگر خیلی از کمک ها به محمدآباد می آمد و ماهم سعی کردیم که چیزی کم و کسر نباشد.» حسینی از عزم همه مردم روستا برای کمک رساندن و میهمان نوازی به سیل زده ها می گوید.

قبل از رسیدن به خانه ابراهیم باقری صدای بازی و خنده بچه ها را می شنوم که در کوچه پیچیده. در خانه که باز می شود چند دختر کوچک جلو می آیند و من را به داخل راهنمایی می کنند. ابراهیم که خانه اش را در اختیار 5 خانواده قرار داده مردی خنده رو و مهربان است. او می گوید: «مردها طبقه پایین می خوابند و زنان در خانه بالایی که پسرم قبلاً در آن ساکن بود. اما بیشتر مردها از ترس دزدی اموالشان روزها به آق قلا می روند و شب می آیند اینجا. تقریباً 25 نفر بودند اما حالا کمتر شده اند و بعضی برگشته اند خانه.»

همسر ابراهیم هم از راه می رسد. به شوخی می گویم با این همه بچه و خانه به این شلوغی همه چیز رو به راه است؟ می گوید: «خدا را شکر خیلی خوب است که این همه میهمان داریم. ما مسلمان هستیم و اگر برای هر کدام از ما این اتفاق ناگوار بیفتد وظیفه داریم به هم کمک کنیم چون انسان هستیم و باید دلمان برای همدیگر بسوزد. شاید یک روزی این اتفاق برای ما بیفتد» همین طور که حرف می زند دختری هفت ساله با خنده های کودکانه می گوید: «ما سیل زده هستیم و الان 12 روز است که خانه ما در آب است ولی اینجا هم خوش می گذرد چون می رویم کانون و آنجا بازی می کنیم.»

چند زن از راه پله پایین می آیند و با چشمانی غمگین و بی حوصله از خانه هایشان می گویند که زیر آب رفته. یکی از آنها می گوید: «تنها نگرانی ما در این وضعیت اقتصادی وحشتناک، خرید همه چیزهایی است که حالا زیر آب رفته و خراب شده. واقعاً هر روز با همسرم که روزها به آق قلا می رود حرف می زنیم و نمی دانیم چطور پول جور کنیم؟»

به خانه هاجر صادقی مادر شهید صادق مکتبی یکی از خیرینی که خانه خالی اش را در اختیار سیل زده ها قرار داد می روم. خانه ای که روزگاری صادق برای خودش ساخته بود اما قبل از اسباب کشی یعنی وقتی 25 سال داشت شهید شد. خانم صادقی مهربان و خنده رو روی تخت نشسته و از تصمیمش برای اسکان سیل زده ها می گوید: «دیدیم خانه خالی است فرش کردیم بخاری هم گذاشتیم. چایی گذاشتیم و استکان و نعلبکی و پتو و بالش بردیم. اینها سرگردان هستند بندگان خدا. دخترم هر روز چند نوبت می رود خبر می گیرد کم و کسری نداشته باشند.» زهرا مکتبی دختر خانواده می آید کنار مادر می نشیند و می گوید: «آنها که نمی خواستند زندگی شان سیل برود، آنها هم آبرو داشتند زندگی و خانواده داشتند. همه اش می گویند ما آمدیم سر خانه و زندگی شما، موقع عید قربان شما خانه ما می آیید دیگر؟»

از آنجا سری به محل اسکان می زنم. توی حیاط، سهیل و امین و یاسین در حال بازی هستند و محبوبه بالای پله ها با لباس ترکمنی ایستاده. محبوبه از اطلاع رسانی ضعیف هنگام وقوع سیل می گوید و اینکه تا آخرین لحظات آنها شنیده بودند که سیل حتمی نیست: «ما در منطقه کل آباد ساکن بودیم و به ما گفته بودند باران می آید اما نگفته بودند این طور سیل می شود و به جان زندگی ما می افتد. اگر می دانستیم، کمی از وسایل را جابه جا می کردیم یا لباس بیشتری برمی داشتیم من هفته دیگر فارغ می شوم و واقعاً با دو دست لباس زندگی کردن کار سختی است. مجبورم دائم بشورم و دوباره نیمه خشک تنم کنم.»

چند خانواده دیگر که داخل خانه هستند حوصله حرف زدن ندارند و به نظر چند نفری هم بیمار باشند. فقط مردی میانسال دنبال حرف های محبوبه را می گیرد: «واقعاً روز اول بعد این اتفاق نمی دانستیم باید کجا برویم. خدا خیر بدهد به این روستا که اینقدر به ما کمک کردند. هر روز غذای گرم به ما می دهند و خلاصه امیدوارم یک روز این محبت ها را جبران کنیم.»

در خانه دیگری زینب و آناسلطان و ناهید سه خواهر به همراه عروس خانواده و شش بچه زندگی می کنند. مردها به آق قلا رفته اند تا کمک کنند و مراقب خانه ها باشند. خانه، دوسه اتاق خواب دارد و پر از بچه های کوچکی است که ناراحتی از نبود وسایل سرگرمی را می شود در حرف ها و بهانه گیری شان فهمید. دور یک موبایل وصل به برق نشسته اند و منتظرند نوبت شان بشود تا بازی کنند. زینب و سه خواهر و عروس، وسط خانه می نشینند. زینب که به نظر خواهر کوچکتر است، می گوید: «من ساکن مسکن مهر بودم و هرلحظه آب را می دیدم که بالاتر می آمد و قبل از بسته شدن جاده از خانه فرار کردم. برای سه بچه ام لباس گرفتم اما برای خودم نتوانستم حالا بچه ها اینجا عصبی شده اند بالاخره تلویزیون نیست و اگر کانون نبود واقعاً این بچه ها از این هم عصبی تر می شدند. آن یکی خواهرم هم از سیل گنبد آمده بود اینجا و بچه ها دائم باهم دعوا می کردند و اعصاب همه ما خرد شده بود.»

آناسلطان چشمان خیسش را پاک می کند و از لحظات اول سیل می گوید و از حبس شدن در طبقه بالای خانه: «یک روز و نصف بدون غذا و دستشویی آن بالا حبس شده بودیم بالاخره مردم با تراکتور آمدند و ما از آن بالا پریدیم و نجات پیدا کردیم. من فقط یک پسر دارم و همسرم فوت کرده، پسرم از صبح رفته بود ماشین را از آب بیرون بکشد و من نگرانش بودم.» با بغض نگاهی به عروسش می کند که گوشه خانه مشغول شیر دادن به کودکش است. هر سه دائم برای صاحبخانه دعا می کنند که اینجا را در اختیار آنها قرار داده که لااقل در کنار هم بتوانند این وضعیت را تحمل کنند.

یاد روز دوم سیل در آق قلا می افتم که مردم با تراکتور و قایق، زنان و کودکان را به خشکی می رساندند. آن روز از خودم پرسیدم این همه جمعیت کجا می خواهند زندگی کنند؟ حالا اما می بینم کار ساده تر از آنی بوده که من فکرش را می کردم. سخاوت و مهربانی مردم به هم مشکلاتی بزرگتر از این را هم از پیش پا برمی دارد.