حقایق شگفت انگیز درباره این بانوی همیشه جذاب + عکس

در یکی دو جین فیلم هالیوودی و صد ها کتاب در مورد او سخن گفته شده است؛ از زندگینامه تا رمان های تاریخی و علمی تخیلی.

  1. یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸ ساعت ۲۰:۵۵ (۵ سال قبل)
کلئوپاترا,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران
به گزارش فرانگر

همیشه زیبا، همیشه جذاب و عجیب و غریب، همیشه با یک مشت مهره در موهایش و سرمه ای سیاه روی مژه ها و چشم که او را به کاپیتان جک اسپارو شبیه می سازد.

بدین ترتیب کلئوپاترا به نوعی از جاودانگی دست یافته که کمتر کسی از نسل انسان به آن دست یافته است. بیش از ۱.۵۰۰ سال پیش از ملکه الیزابت دوم در انگلستان، کلئوپاترا ثابت کرد که زنان توانایی حکمرانی بر یک ملت بزرگ را داشته و می توانند این کار را با هوش، مهربانی و گاهی اوقات خشونت و بیرحمی انجام دهند. اما بخش زیادی از آنچه که در مورد ملکه نیل می دانیم از طریق تاریخی است که به شکلی داستانی بازگو شده و بار ها و بار ها بازسازی شده است.

بدین ترتیب چیز هایی در مورد این زن شگفت انگیز بیان می شود که بسیاری از آن ها واقعیت ندارند. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با واقعیاتی در مورد کلئوپاترا آشنا کنیم که در صحت آن ها شکی وجود ندارد.

کلئوپاترا مصری نبوده است

اگر از کسی خواسته شود که اسم یک شخصیت مصری در دوران باستان را بگوید بدون شک او یکی از نام های توتانخامون یا کلئوپاترا را به زبان خواهد آورد. برای بسیاری از ما، این دو شخصیت های تاریخی نماد مصر باستان هستند که با طلا های آویخته بسیار و چشم های سرمه کشیده در میان قصر های مجلل شان راه می رفتند. اما نکته جالب این است که یکی از این دو اصلاً مصری نبوده است. بر اساس کتاب تاریخ مقدونیه، کلئوپاترا یکی از فرمانروایان سلسله بطلمیوسی بوده که از یکی از ژنرال های اسکندر مقدونی به نام بطلمیوس اول نشأت گرفته است.

این موضوع بدین معناست که این افراد نه تنها یونانی بوده بلکه به زبان یونانی صحبت کرده و سنت های یونانی را نیز دنبال می کردند. مصر پس از مرگ اسکندر مقدونی در سال ۳۲۳ قبل از میلاد مسیح تحت فرمانروایی بطلمیوس اول درآمد و جانشینان او نیز به مدت ۳۰۰ سال بر این کشور فرمانروایی کردند. در واقع مصر توسط این سلسله فتح شده بود که رویه همیشگی یونانیان باستان بوده است. جالب این که مصریان با حاکمان یونانی خود مشکلی نداشتند، زیرا از حکمفرمایی ایرانیان بر مصر که قبل از اسکندر این کشور را فتح کرده بودند رضایت نداشتند.

کلئوپاترا ریشه خانوادگی بسیار بحث برانگیزی دارد

تاریخ نشان می دهد زنای با محارم تنها مختص ملکه های لنیستری نبوده و در درجات مختلف توسط خانواده های سلطنتی از اروپا گرفته تا خاورمیانه یافت می شده، اما مصری ها این رویه را به یک ورزش رقابتی تبدیل کرده بودند. در افسانه شناسی مصریان، خدای اوسیریس با خواهرش آیسیس ازدواج می کند تا خالص بودن نژاد خونی خانواده را حفظ نماید. آن ها از خدایان بودند از این رو مشکلات ژنتیکی برای آن ها مشکل ساز نمی شد.

اما در مورد فرعون های مصر که به شکل دیوانه واری خدایان را اسوه خود قرار می دادند، مشکلات ژنتیکی برای فناناپذیر بودنشان دردسرساز می شد، اما کسی این موضوع را هزاران سال قبل درک نمی کرد که ازدواج فامیلی باعث مشکلات ژنتیکی می شود. وقتی که بطلمیوسی ها در مصر به قدرت رسیدند نیز این رویه را در پیش گرفتند که در نهایت کلئوپاترا نیز یکی از فرزندان این نسل بود که از طریق زنا با محارم متولد شده بود. پدر کلئوپاترا شاه بطلمیوس دوازدهم بوده، اما در مورد مادر او چیز زیادی در دست نیست، اما گفته می شود که مادر او احتمالاً خواهر پدرش بوده است. بدین ترتیب برای ادامه سبک ازدواج خانوادگی شان، کلئوپاترا نه با یک بلکه با دو تن از برادران جوان ترش ازدواج کرد.

کلئوپاترا,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

کلئوپاترا بیشتر باهوش بود تا زیبا

تمامی فیلم ها و کتاب هایی که در دوران مدرن و نیمه مدرن در مورد کلئوپاترا سخن گفته او را زنی بسیار زیبا توصیف کرده اند که با توجه به سنت زنا با محارم در میان خاندان بطلمیوسی ها سازگار نیست هر چند می توان او را تنها یک استثنا در این زمینه دانست. در فوریه ۲۰۰۷، سکه ای در مصر از درون زمین بیرون آورده شده که عکس کلئوپاترا را روی خود داشت که نشان می داد ملکه مصر ظاهر بسیار معمولی داشته است. همچنین این موضوع که تاریخ نگاران باستان چیزی در مورد زیبایی کلئوپاترا نگفته اند نشان می دهد که او زیبایی آنچنانی نداشته و الیزابت تیلور نبوده است.

در کتاب «زندگی آنتونی» که در سال ۷۵ میلاد توسط پلوتارک نوشته شده درباره کلئوپاترا چنین گفته است: «زیبایی واقعی او... چندان قابل توجه نبود که بگوییم کسی با او قابل مقایسه نبود یا اینکه کسی نمی توانست او را ببیند و تحت تاثیر قرار نگیرد، اما تاثیر حضور او بود که بسیار قوی بود... شخصیتی که داشت آن چیزی بود که هر چیزی که او می گفت و هر کاری که می کرد را سحرانگیز می کرد». کلئوپاترا علاوه بر داشتن هوش دیپلماتیک، در زمینه ریاضی، پزشکی، کیمیاگری، اقتصاد، تاریخ، جغرافیا و تمامی تعلیمات عمومی آن زمان نیز زبانزد بود. او همچنین به ۹ زبان سخن می گفت.

او تنها فرمانروای بطلمیوسی بوده که به زبان مصری سخن می گفته است

علاوه بر زبان یونانی که زبان مادری پادشاهان سلسله بطلمیوسی بوده، کلئوپاترا به زبان های مردمان همسایه مانند عربی، یهودی، پارتی، سریانی، اتیوپیایی، مادی و تروگودیتایی نیز مسلط بوده است. همچنین او تنها فرمانروای سلسله بطلمیوسی بوده که به خود زحمت یادگیری زبان مصری را داده و تا زمان او، دیگر فرمانروایان بطلمیوسی علاقه ای به فرهنگ یا دین مصریان نداشته و خود را در شهر اسکندریه محبوس کرده بودند. زبان یونانی به زبان تجارت و حکومتی مصر تبدیل شده بود و پادشاهان بطلمیوسی تنها زمانی که به کنار رود نیل می رفتند یادشان می آمد که در کشور مصر هستند.

کلئوپاترا می توانست به زبان بومی قبطی صحبت کند و توانایی خواندن هیروگلیف های مصری را نیز داشت. همچنین او خود را یک مصری نشان می داد، لباس سنتی آنان را می پوشید و در فستیوال ها و جشن های سنتی مصری شرکت می کرد. به همین دلیل بود که مصریان او را دوست داشته و از پادشاهان محبوب خود می دانستند هر چند نسبتی با دیگر فرعونان مشهور مصر نداشت.

کلئوپاترا,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

او سه تن از خواهران و برادرانش را کشته است

به ماجرای ازدواج های غیراخلاقی کلئوپاترا باز می گردیم. در مصر باستان مرسوم بود که فرعون ها به صورت دو نفره حکومت کنند و هر پادشاهی به یک پادشاه مشترک از جنس مخالف نیاز داشت. کلئوپاترا همراه با پدرش، بطلمیوس دوازدهم، تا سال ۵۱ قبل از میلاد مسیح حکومت می کرد تا اینکه پدرش درگذشت. پدرش در وصیتنامه خود اعلام کرده بود که وی می خواهد کلئوپاترا با برادر ۱۱ ساله اش ازدواج کند. اما از آنجایی که این دو خواهر و برادر رابطه خوبی نداشتند، بطلمیون سیزدهم سعی کرد قدرت را از خواهرش بگیرد و خواهرش نیز برای کمک به سراغ جولیوس سزار رفت تا با او حکومت کند.

سزار و کلئوپاترا شیفته یکدیگر شدند و بطلمیوس سیزدهم نیز از اینکه جایش را یک مرد غریبه گرفته بود ناراضی بود. در نهایت سزار در نبرد نیل نیرو های بطلمیوس سیزدهم را شکست داده و برادر کلئوپاترا در حالی که قصد فرار داشت در رود نیل غرق شد. کلئوپاترا نیز یک بار دیگر بر اساس همان قانون حکومت دوتایی، مجبور شد با برادر دیگرش ازدواج کند، اما این برادر به دلایلی نامشخص درگذشت که گفته می شود کلئوپاترا او را مسموم کرده است. سپس کلئوپاترا دستور اعدام خواهرش، آرسینو، را داد که در درگیری بین او و بطلمیوس، طرف برادرش را گرفته بود و برای مدتی نیز خود را ملکه مصر خوانده بود.

آرایش معروف چشمان کلئوپاترا برای جلوگیری از عفونت های چشمی بوده است

کلئوپاترا,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

در هیچکدام از تصویرسازی های کلئوپاترا نمی توان او را بدون آرایش غلیظ چشم دید، سرمه ای بسیار مشکی که گاهی به اطراف صورت او نیز کشیده می شد. این سرمه از ۴ ترکیب مبتنی بر سرب ساخته شده که هدف از اعمال آن نه زیبایی بلکه دور کردن بیماری او عفونت از چشمانش بوده است. عفونت های چشمی در آن دوران در مصر شایع بود، زیرا وقتی که رود نیل طغیان می کرد که باعث می شد مواد آلوده کننده وارد آب شده و پس از تماس با چشم مصریان باعث بیماری های چشمی در آنان می شد. محیط سربی سرمه دور چشمان کلئوپاترا برای باکتری هایی که باعث این بیماری ها بودند سمی بوده است. کلئوپاترا بسیار باهوش بوده و به همین دلیل احتمالاً به فواید دارویی سرمه پی برده باشد هر چند اغلب مصریان این سرمه کشیدن ها را نوعی جادو می دانستند.

کلئوپاترا و مارک آنتونی کافه خود را داشته اند

کلئوپاترا، بسیار زیرک، ناقلا، توانمند والبته دارای تمایلات حیوانی بوده است که برای کسی یک فرمانروای یک سرزمین بزرگ بوده و کسی مانند ژنرال مارک آنتونی را در کنار خود داشته باشد غیرطبیعی نیست. مارک آنتونی پس از مرگ سزار به معشوق کلئوپاترا تبدیل شد. این دو نسبت به شرایط مملکت بی اهمیت بوده و از هر فرصتی برای خوشگذرانی و عیش و نوش استفاده می کردند.

آن ها حتی یک کافه نوشیدنی خصوصی داشتند که به آن نام «زندگان غیر قابل تقلید» داده بودند. این کافه به دیونیسوس، خدای شراب مصریان، تقدیم شده بود و این دو آنقدر در این کافه میگساری می کردند که بالا می آوردند. هر شب در این کافه مهمانی برگزار شده و کلئوپاترا و آنتونی پس از مست کردن به پرسه زدن در شهر می پرداختند.

کلئوپاترا,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

شاید مرگ او در اثر نیش مار سمی نبوده است

یکی از افسانه های مهم در مورد کلئوپاترا شیوه مرگ منحصربفرد اوست. بر اساس افسانه ها، وقتی که کلئوپاترا در می یابد که سپاهیانش در مقابل اکتاویان (اولین امپراطور روم) شکست خورده اند، در آرامش کامل نامه خودکشی خود را نگاشته و به یکی از نگهبانان قصر خود می دهد و در ادامه با قرار دادن دهان یک مار سمی روی پستان خود به زندگی اش پایان می دهد. از آنجایی که تاریخ نگاران همواره به بحث و جدل علاقه دارند، هیچ کسی این ادعا را قابل قبول نمی داند.

اگر چه این روش خودکشی بسیار منحصربفرد است، اما مشکلاتی نیز دارد. در این افسانه ها گفته شده که مرگ او تنها چند دقیقه طول کشیده، اما سم آن مار خاص مصری در واقع چند ساعت برای کشتن قربانی زمان لازم داشته و در برخی موارد نیز قابل درمان بوده است. با این وجود اکثر تاریخ شناسان بر سر این موضوع توافق دارند که کلئوپاترا خودکشی کرده، اما روش آن مشخص نیست. ممکن است او سمی که در اختیارش بوده را سرکشیده باشد، اما واقعیت آنطور که گفته می شود دراماتیک نیست.

کلئوپاترا در سال ۳۰ قبل از میلاد مسیح خودکشی کرده و اکتاویان با فتح مصر ان را به یکی از ایالت های امپراطوری روم تبدیل کرد. بدین ترتیب کلئوپاترا آخرین امپراطور مصر باستان بوده است.